Polecamy: No to gramy! : muzyczna awantura od Little Richarda do Björk / Marianna Oklejak. Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2019

Polecamy: No to gramy! : muzyczna awantura od Little Richarda do Björk / Marianna Oklejak. Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2019

Marianna Oklejak, rysowniczka, projektantka książek, plakatów, okładek płyt, ilustratorka (m. in. popularnej serii Zofii Staneckiej o Basi), jak również autorka samodzielnych projektów np. „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, przedstawia pełen humoru album w formie komiksu – „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk”.

Bohaterowie książki, trójka zwierzaków, Pies, Fretka i Królik Młody, podróżuje przez historię muzyki od lat 50-tych i poznaje najjaśniejsze gwiazdy i najbardziej znane dźwięki XX i XXI wieku.

W książce przedstawiono kilkadziesiąt portretów najbardziej znaczących muzyków i zespołów, takich jak: Elvis Presley, Bob Dylan, Janis Joplin, Pink Floyd, David Bowie, Frank Zappa, Kate Bush, Prince, Metallica, Nirvana i wielu, wielu innych.

W książce znajdziecie muzyczne ciekawostki i anegdoty. Chociażby taką, że Dawid Bowie, zainspirowany polską muzyką napisał utwór „Warsaw”, albo, że Paul McCartney, Jimi Hendrix i Kurt Cobain w inny sposób trzymali gitary bo byli leworęczni.

Album jest przepięknie wydany przez Wydawnictwo Egmont w serii ART, przyciąga kolorami  jak świat muzyki! Ma również wartość edukacyjną, rozwija wiedzę muzyczną, zaciekawia, bawi. Autorka zachęca do poszukania w sieci i odsłuchania utworów, o których pisze. I oczywiście lektura „ No to gramy” jest do tego znakomitą okazją. Książka jest napisana i zilustrowana z pazurem i polotem. Gwiazdy muzyki zostały sportretowane w swoich strojach, znanych z teledysków i koncertów. Od kolorów aż się kręci w głowie, a fabuła prezentująca przygody zwierzaków jest ciekawa i ma wartkie tempo. Mnie chyba najbardziej, w książce Marianny Oklejak, urzekł abstrakcyjny i słowny humor nawiązujący do hitowych utworów muzyki rozrywkowej np. ściskany ze wszystkich stron przez fanów Ringo Starr woła: – „HELP!” I wiele, innych żartów, dowcipów, komentarzy.

Polecam to niezwykłe kompendium wiedzy o muzyce rozrywkowej nie tylko dzieciom. Docenią je również nastoletni i dorośli melomani. Bo kto nie lubi słuchać muzyki?!

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych