Polecamy: Justyna Dąbrowska, Nie ma się czego bać: rozmowy z mistrzami, Warszawa 2016

Polecamy: Justyna Dąbrowska, Nie ma się czego bać: rozmowy z mistrzami, Warszawa 2016

Piętnastu cudownych, zasłużonych i znanych rozmówców oznacza piętnaście inspirujących rozmów o życiu, przemijaniu, śmierci… Justyna Dąbrowska śmiało podejmuje temat traktowany nieco po macoszemu. Wszak jak traktowana jest starość w czasach kiedy powszechny jest kult młodości? No właśnie po macoszemu, lekceważąco.

Autorka z niezwykłą delikatnością  rozmawia ze swoimi Mistrzami. Wśród nich znajdziemy min. ks. Adama Bonieckiego, Halinę Birenabaum, Jacka Bocheńskiego, Daniela Passenta,
a ponieważ książka Nie ma się czego bać: rozmowy z mistrzami opublikowana została w 2016 r. Justyna Dąbrowska zdążyła porozmawiać z takimi wybitnymi osobistościami jak chociażby zmarła w 2017 r. poetka Julia Hartwig czy prof. Jan Strelau – polski psycholog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, znany ze swoich badań nad temperamentem, który odszedł w sierpniu 2020 r.

Oczywistym wydaje się fakt, że rozmowy z tak cenionymi osobami inspirują. Każdy rozmówca wraca do swoich korzeni, dzieciństwa. Wspomina bogaty dorobek życiowy, bardzo często związany z pracą zawodową. Wraca do traumatycznych przeżyć wojennych.

Justyna Dąbrowska jako doświadczona psycholożka oraz psychoterapeutka idealnie wtapia się w rozmowę z ludźmi, którzy większość życia mają już za sobą. Mimo, że niektórzy rzadko podejmują tematy związane z przemijaniem, autorka z wrodzoną sobie czułością manewruje pytaniami w taki sposób, że w pewnym momencie rozmówca udziela jej odpowiedzi.
I chociaż każdego z nich życie przebiegało (bądź nadal przebiega) na różnych kolejach losu, każdy może mieć inny system wartości, więzi z bliskimi lub przyjaciółmi, każdy ma inne wyobrażenie życia po śmierci z pewnością łączy je jedno – jest to nieustający optymizm
i niewyobrażalna chęć przeżycia jeszcze wielu pięknych i wzruszających chwil.

 

przeczytała i poleca

Katarzyna Gołubiew

Wydział Wspomagania Edukacji