Wystawa “Bohdan Butenko – w 90. rocznicę urodzin”

Wystawa “Bohdan Butenko – w 90. rocznicę urodzin”

Ósmego lutego mija 90. rocznica urodzin Bohdana Butenki (zmarł 14 października 2019 roku), jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów o randze międzynarodowej.

Bohdan Butenko ilustrował książki Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jana Brzechwy i wielu innych twórców. Rysunki sygnował podpisem ,,Butenko pinxit”. Był również autorem plakatów, grafiki do komiksów, filmów rysunkowych i scenografii m. in. do Kabaretu Starszych Panów. Pisał także książki dla dzieci. Stworzył własnych rysunkowych bohaterów: Kwapiszona, Gucia i Cezara oraz Gapiszona – swoją ulubioną postać.

Dyplom zrobił w 1955 roku w klasie Jana Marcina Szancera. Lubił podkreślać, że jest pośrednim uczniem Matejki. „Uczniem Matejki był Mehoffer, uczniem Mehoffera był Szancer. A ja jestem uczniem Szancera” – mawiał. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia, a później jako niezależny twórca, współpracował z Telewizją Polską, Pocztą Polską, wieloma krajowymi czasopismami dla dzieci i młodzieży (m. in. z „Płomyczkiem”, „Świerszczykiem” i „Misiem”) oraz z wydawnictwami zagranicznymi. W 2012 roku wpisano go na listę Kawalerów Orderu Uśmiechu.

„Niewielu jest w powojennej historii polskiej ilustracji książkowej artystów tak rozpoznawalnych, autorów postaci bezbłędnie wymienianych przez kilka pokoleń, uwielbianych przez czytelników, a równocześnie tak unikających sławy, mediów, starających się żyć swoim tempem i ponad wszystko ceniących sobie prywatność i święty spokój” – napisała Barbara Gawryluk w książce Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów, wspominając dziennikarzy zwiedzonych przez „uroczego, uśmiechniętego starszego pana, który owijał ich wokół palca i mówił dokładnie tyle, ile chciał i to, co sobie zaplanował”.