Wirtualne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

Wirtualne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

W pierwszy poniedziałek lutego, w trudnej rzeczywistości pandemicznej, 13 nauczycieli bibliotekarzy z powiatu sochaczewskiego spotkało się on-line za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Organizatorem IV, w tym roku szkolnym, spotkania Sieci współpracy i samokształcenia była sochaczewska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Wydarzenie otworzyła kierownik biblioteki Elżbieta Szczypińska, która przypomniała ofertę biblioteki pedagogicznej dla szkół i czytelników oraz informacje dotyczące konkursów, zwłaszcza 18. edycji konkursu na reklamę książki dla dzieci i młodzieży spoza kanonu lektur szkolnych Tę książkę warto przeczytać. W trosce o zdrowie nas wszystkich, konkurs zostanie przeniesiony do „świata wirtualnego”. Oczekujemy od opiekunów uczestników (nauczyciela lub rodzica) nagrań prezentacji (do 3 minut!) i skanów/zdjęć kart zgłoszeniowych.

Kierownik filii podkreśliła również fakt, że w czasie pandemii biblioteka jest otwarta dla czytelników w dotychczasowych godzinach, zwiększono natomiast ilość książek, które można wypożyczyć do 10 oraz uruchomiono 3. prolongatę książek.

Mariola Woźnicka zaprezentowała bibliotekarzom Informator sochaczewskiej biblioteki pedagogicznej dla uczniów i studentów oraz podzieliła się pomysłami na biblioteczną gazetkę.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty  Każdy z nas jest inny wyjątkowy…, na których z tematyką odmienności, poczucia własnej wartości oraz świadomości niepowtarzalności swoich wad i zalet oswajała uczestników Anna Simczuk. Prowadząca zaprezentowała wybrane, wartościowe książki dla dzieci i młodzieży ze zbiorów biblioteki pedagogicznej, które mogą pomóc zaakceptować inność, zamiast się jej obawiać, mogą być wstępem do rozmowy o tym, że czasami, by odzyskać wiarę w siebie potrzebujemy pomocy drugiej osoby. Zaproponowane tytuły to wzruszające, piękne historie o potrzebie akceptacji, przypominające o tym, że każdy jest wyjątkowy, że pięknie się różnimy  i uzupełniamy, że każdą inność można przekuć w wartość.

Dzięki książkowym bohaterom dowiedzieliśmy się, że aby być szczęśliwym wcale nie trzeba być idealnym, jak ważni są ci, którzy nas otaczają oraz aby to co robimy, robić w zgodzie ze sobą i nigdy nie oceniać po wyglądzie. Każdy przecież ma coś przez co staje się wyjątkowy.

Na zakończenie spotkania Aneta Stępień, koordynatorka Sieci, przedstawiła harmonogram i tematy planowanych w II półroczu 2020/2021 spotkań, a będą to: warsztaty O przyjaźni słów kilka…, Emocje zapisane w książkach. Cz. 2. oraz  webinar Otyłość i nadwaga wśród dzieci i młodzieży.

Anna Simczuk