Polecamy:  Wychowawca: miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich

Polecamy: Wychowawca: miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich

Jest takie czasopismo – inne niż wszystkie – nosi tytuł „Wychowawca”. To miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich, który propaguje wartości chrześcijańskie, porusza nauki świętego Jana Pawła II, pokazuje świat z perspektywy wiary katolickiej. Czasopismo to jednocześnie odnosi się do „niereligijnej” codzienności szkolnej i ważnych tematów z nią związanych, jak np. epidemia koronawirusa i trudy zdalnego nauczania, edukacja domowa jako model kształcenia rodzicielskiego, konieczne kompetencje nauczyciela i wychowawcy w dobie pandemii…

Każdy numer ma powtarzalny schemat: temat wiodący, rozmowę miesiąca i Biuletyn Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, a także artykuł związany z wydarzeniem historycznym albo czyhającymi na dzieci zagrożeniami w cyberświecie i nie tylko.

W „Wychowawcy” publikują osoby świeckie i duchowne, z przewagą tych pierwszych. Autorzy artykułów to w większości specjaliści – profesorowie akademiccy, psychologowie, ludzie z doktoratami, autorzy książek, nauczyciele z wieloletnim stażem. Poruszają oni uniwersalne zagadnienia dla edukacji dzieci i młodzieży, rozważają implikacje różnorodnych zagadnień życia społecznego, przybliżają wartości… W czasopiśmie znaleźć można także gotowe scenariusze zajęć, co może być przydatne szczególnie dla nauczycieli i wychowawców albo rodziców realizujących edukację domową.

Podsumowując: choć niektórych razić mogą wyraźne odniesienia do religii katolickiej, „Wychowawca” jest wartościową publikacją. Szczególnie w dobie malejącej tolerancji społecznej i rosnącej konieczności walki z mową nienawiści.

 

poleca
Dariusz Bruzgo
Wydział Informacyjno-Bibliograficzny