Spotkanie z Jolantą Śmielak-Sosnowską

Spotkanie z Jolantą Śmielak-Sosnowską

ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE to tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek, święta wszystkich bibliotekarzy i czas bibliotecznych wydarzeń promujących czytelnictwo, które w całej Polsce obchodzone jest w dniach 8-15 maja.

We wtorek Pedagogiczną Bibliotekę w Sochaczewie, odwiedziła Jolanta Śmielak-Sosnowska i dla fanów czytania oraz laureatów 17. konkursu „Wydajemy Własną Książkę” poprowadziła „na żywo” spotkanie on-line. Zaczęła opowieścią o swojej książce i jej bohaterach.

Na kartach „Lubię rozmawiać” utrwaliła rozmowy z ludźmi, którzy mieli wpływ na współczesną historię i wizerunek Sochaczewa, ale nie tylko. Rozmówcami byli też zwykli ludzie, a przez to co robią, są niezwykli. W jej ocenie mówili o rzeczach ważnych i interesujących. Jej dziennikarstwo można scharakteryzować jako praca blisko ludzi i dla ludzi, bo ludzie i ich sprawy są dla niej bardzo ważne. Otwartość, wrażliwość, umiejętność przełamywania barier, zaufanie i szacunek do rozmówcy to jej atuty, które z pewnością ułatwiają rozmowy. Teksty, które pisze opiera na uczciwości w relacjonowaniu i rzetelności. Sięga do różnych źródeł i wielokrotnie sprawdza. Jej fachowość jest doceniana przez czytelników gazety „Ziemia Sochaczewska”, dla której pracuje już 25 lat.

Na naszym terenie znana jest też z Konkursu Młodych Dziennikarzy i charytatywnej akcji Paczka do Paczki. To ona była pomysłodawczynią i organizatorem. Miało to miejsce ponad 20. lat temu.

Uczestnicy dowiedzieli się, co skłoniło autorkę do wydania książki, jaka była jej droga, czy ma pomysły na kolejne i najważniejsze dla laureatów konkursu „Wydajemy Własną Książkę” to odpowiedź na pytanie: jak pisać?

„Żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać i tutaj między innymi rola biblioteki i podsuwanie czytelnikom takich pozycji, które otwierają ich horyzonty. Pozwalają czerpać dobre wzorce, które uczą mądrości (…). Trzeba być ciekawym świata i ludzi. Nasza ciekawość jest ciekawością czytelników (…)” to tylko część rad, których udzielała młodym twórcom autorka. Odsyłam do bibliotecznego fanpage’a,  gdzie można obejrzeć filmik ze wszystkimi wskazówkami. Polecam także książkę „Lubię rozmawiać”, która jest w zbiorach biblioteki.

E.Sz.