Polecamy: Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem, Przemek Staroń, Warszawa 2020.

Polecamy: Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem, Przemek Staroń, Warszawa 2020.

zamow

Przemek Staroń był jednym z naszych prelegentów marcowej konferencji dotyczącej

Normalnej edukacji w dziwnych czasach. Jak zbudować zdrowie psychiczne w szkole. Ten utytułowany niezliczoną ilością nagród i wyróżnień nauczyciel w pewnym momencie zdecydował się napisać książkę. I tak przed Wami I część (Przemek zapowiada kontynuację) książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem.

Książki, która, jak podkreśla jej autor, absolutnie nie jest ani żadnym podręcznikiem ani żadnym poradnikiem. Książki, która w żadnym wypadku nie jest panaceum na bolączki otaczającej nas rzeczywistości. Należy ją raczej traktować jako antidotum na, cytując Staronia, to wszystko, co nam zrobił i czego nie zrobił dla nas system edukacji.

Kim, wg Przemka Staronia, są tytułowe bohaterki i tytułowi bohaterzy? Osobiście interpretuję ten tytuł dualistycznie. W książce twórca Zakonu Fenixa nawiązuje do swoich ulubionych postaci literacko-filmowych (z bohaterami sagi Harry Potter na czele), ale przecież tak naprawdę każdy w rzeczywistości szkolnej, czy to stacjonarnej, hybrydowej czy wirtualnej jest, a w zasadzie powinien być bohaterem. Przede wszystkim uczniowie, bo szkoła, w jakiej postaci by nie funkcjonowała, jest przede wszystkim dla społeczności uczniowskiej. Dlatego uważam, że obok znanych postaci ze świata filmu czy literatury, to właśnie uczniowie są dla Przemka Staronia prawdziwymi bohaterami w szkole. To z myślą o nich ta książka powstała. Z myślą o potencjalnych uczniach Staronia.

Już wiemy, że w publikacji autor często nawiązuje do scen filmowo-literackich. Przytacza je jako przykłady czy też wzorce pewnych zachowań. Ukazuje siłę charakteru czy też po prostu walkę dobra ze złem. Dodaje również mnóstwo przykładów osobistych, z własnego życia. Opisuje m.in. swoje zmagania z depresją. Opisuje również swoją wewnętrzną walkę i poszukiwania tożsamości. Opisuje klęski i problemy, z którymi boryka się do tej pory, zresztą jak każdy z nas… Jednocześnie podaje to w sposób, który trafia do młodego czytelnika. Jako psycholog oraz filozof niejednokrotnie swoje rozważania opiera na dowodach rzetelnej wiedzy z zakresu filozofii i psychologii, stąd w książce tak liczne odwołania do naukowych terminów, które są wytłumaczone w prosty sposób.

W zasadzie ta książka to idealne rozwiązanie na lekcje wychowawcze, gdzie każdy rozdział to osobna lekcja. Pedagodzy dostają gotowy materiał do pracy z uczniami, a podane przez Przemka Staronia przykłady z filmów, książek mogą zaangażować młodych ludzi do dyskusji na temat współczesnego świata, na temat otaczającej ich rzeczywistości, na temat wartości, na temat ich własnych osobistych rozterek…W zasadzie na każdy temat.

Bardzo polecam!

przeczytała i poleca

Katarzyna Gołubiew

Wydział Wspomagania Edukacji