J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy – wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza

J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy – wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza

J.R.R. Tolkien, mistrz literatury fantasy – wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin pisarza

130 lat temu urodził się niedościgniony mistrz literatury fantasy John Ronald Reuel Tolkien, pisarz, poeta, filolog i wykładowca akademicki. Autor kultowego „Władcy Pierścieni”, jednej z najlepiej sprzedających się książek w historii literatury, której łączna liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 150 milionów.

Wielu czytelników zanim na dobre rozpocznie przygodę z twórczością J.R.R. Tolkiena pragnie poznać historię jego życia. Biografia pisarza to pasjonująca opowieść, od wczesnego dzieciństwa spędzonego w Afryce, przez lata szkolne i studenckie, doświadczenia żołnierza z czasów I wojny światowej, kończąc na okresie życia akademickiego, gdy jako profesor tworzył niesamowite powieści, wiersze i inne pisma.

W ramach obchodów urodzin mistrza fantasy w drodze do Wypożyczalni można zatrzymać się na chwilę, by poznać sylwetkę pisarza wszechczasów. Ponadto na wystawie prezentowane są książki poświęcone autorowi, ale przede wszystkim jego bogaty dorobek literacki obejmujący literaturę dla dzieci, wiersze oraz utwory wchodzące w skład cyklu o  Śródziemiu.  Na uwagę zasługują również gry planszowe Hobbit Wydawnictwa Egmont oraz Władca Pierścieni : Bitwa o Śródziemie Wydawnictwa FoxGames  stworzone w oparciu o dwie najbardziej rozpoznawalne powieści pisarza.

Materiały prezentowane na wystawie to przede wszystkim zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, uzupełnione pozycjami wypożyczonymi z zaprzyjaźnionych bibliotek, Miejsko-Gminnej Biblioteki Powiatowej im. C. Norwida w Wyszkowie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku oraz zbiorami prywatnymi Sylwii Jaworskiej.

Zapraszamy do gmachu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN  w Warszawie.
Tolkien już na Was czeka.