Polecamy: Przemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem,  Warszawa 2021

Polecamy: Przemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem, Warszawa 2021

Przemek Staroń jak zwykle nie zawodzi i mniej więcej po roku napisania I części Szkoły Bohaterek i Bohaterów czyli jak sobie radzić z życiem, spod jego pióra wychodzi kolejna książka.
A właściwie kolejna część bestsellerowej części pierwszej. Książka, którą sama autor porównuje raczej do… nauki w szkole. W końcu tytuł zobowiązuje.

Odnoszę wrażenie, że Nauczyciel Roku podnosi w II tomie funkcjonowania „swojej szkoły” poprzeczkę. Serwuje swoim czytelnikom (bohaterkom i bohaterom codzienności szkolnej) prawdziwy miks tych niekoniecznie zdrowych i dobrych koktajlów, które proponuje nam życie. I nie tylko życie w społeczności szkolnej, tylko życie ogólnie. Z drugiej strony to „podniesienie poprzeczki” jest zrobione w taki sposób, że II część stanowi rozwinięcie części I. Jak się okazuje Przemek Staroń jest również Czarodziejem Słowa i budowania relacji na poziomie czytelnik-autor.

Krytyka, manipulacja, rozczarowanie, brak akceptacji wstyd towarzyszą ludziom codziennie. I towarzyszyć będą. Staroń na kartach swojej książki, czy jak kto woli, w II roku funkcjonowania swojej czytelniczej szkoły, podaje uczniom pomocną dłoń – podkreślając, że NIE SĄ SAMI. Zaznacza tym samym, że zawsze, wcześniej czy później w każdym mroku pojawia się światełko. Ale jednocześnie daje do zrozumienia, że wszystkie, niekoniecznie na pierwszy rzut oka dobre rzeczy, które mogą nas w  życiu spotkać, kształtują nas jako ludzi. Każdy nosi w sobie mniejszy lub większy bagaż doświadczeń. Każde przeżyte życie, ba każda nawet przeżyta emocja czy chwila są inne. To wszystko przekłada się na to, kim jesteśmy,  a może przede wszystkim na to jacy jesteśmy.

Ja nie ma gotowych rozwiązań na bycie szczęśliwym, tak nie ma gotowych rozwiązań jak ustrzec się przed złem. Ale warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić.  Staroń zachęca nas do tego, by dogłębnie na poziomie meta poznać swoje potrzeby, swoje głębokie JA. Jest to potrzebne, by zrozumieć, co tak naprawdę jest dla nas WAŻNE. To jest kwestia indywidualna. I jak podkreśla Staroń – rodzina, przyjaciele, nauczyciele, mentorzy, psychoterapeuci mogą nam towarzyszyć w drodze do poszukiwaniu swojego siebie, ale czy dotrzemy do celu? To już zależy od nas.

Staroń po raz kolejny udowadnia, że w szkole i w życiu najważniejsze są relacje. Oczywiście – podaje nam mnóstwo przykładów ze świata lubianych i kultowych książek, filmów, gier lub seriali. I tak w książce nie brakuje nawiązań do sagi o Harrym Potterze, Narni bądź  Władcy Pierścieni. Jest i Lustrzanna, która pojawiła się w I tomie oraz  „debiutująca” w Szkole Bohaterek i Bohaterów Alicja z Krainy Czarów. Pojawia się Neo z Matrixa czy Doktor Strange.  Nie brakuje osobistych refleksji, historii z życia zarówno autora, jak i jego przyjaciół czy byłych uczniów.

Książka Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem to nie tylko (podobnie zresztą jak I część) idealne rozwiązanie na lekcje wychowawcze. Jest to również znakomity przewodnik po współczesnej kulturze. W kulturze, w której obracają się nastolatkowie. Nie wszyscy nauczyciele ją rozumieją i wiedzą o co w niej chodzi. Przemek Staroń rozumie a dodatkowo wykorzystuje ją do podkreślenia czego brakuje współczesnemu systemowi edukacji. A brakuje przede kreatywności, relacji, pozytywnej komunikacji, konstruktywnej krytyki czy zdrowia psychicznego.

Pamiętajmy, że zawsze CZŁOWIEK jest najważniejszy.

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
WWE