Polecamy: „Z niejednej półki: wywiady”, Michał Nogaś, Warszawa 2020, ISBN 978-83-268-3600-8

Polecamy: „Z niejednej półki: wywiady”, Michał Nogaś, Warszawa 2020, ISBN 978-83-268-3600-8

Chyba nie ma w moim najbliższym, bibliotekarskim otoczeniu osoby, która nie kojarzyłaby redaktora Michała Nogasia. Jego cotygodniowe audycje radiowe, artykuły prasowe czy po prostu wywiady z autorami dotyczące nowości wydawniczych nierzadko powodowały (i nadal powodują) stale powiększającą się pulę dezyderatów bibliotecznych czy braki w portfelu z powodu zakupu nowych tytułów.

Czy Michał Nogaś tego chce czy nie, dla nas jest guru. Wyznacznikiem dobrej literatury. Łącznikiem między pisarzem a kupującym produkt (czyli książkę) czytelnikiem, nieistotne w tym momencie jest to, czy kupuje to biblioteka (Wydział Gromadzenia Zbiorów) czy osoba prywatna. Z wielką radością i oczekiwaniem przyjęłam zatem wiadomość, że redaktor nakładem Wydawnictwa Agora postanowił opublikować wybrane rozmowy z pisarzami z całego świata. Jak czytamy na końcu książki w nocie edytorskiej „Większość rozmów zebranych […] ukazała się w latach 2014-2020 na łamach „Gazety Wyborczej”, „Książek. Magazynu do Czytania”, ”Wysokich Obcasów”, „Wysokich Obcasów Extra […] Można je było usłyszeć także w „Radiu Książki”, znaleźć na stronie Wyborcza.pl w cyklu „Z półki Nogasia”.

No właśnie, nawiązując do półki…  Niektóre audycje redaktora mają miano kultowych, jak np. jedna nadawana przez kwadrans w pewnym publicznym radiu kilka lat temu… Odnoszę wrażenie, że tytuł książki „Z niejednej półki. Wywiady” nawiązuje do tytułu jednej z nich, ale to tylko moja subiektywna opinia.

Michał Nogaś w swojej liczącej ponad sześćset stron książce zaprasza nas do przeczytania trzydziestu siedmiu wywiadów z autorami z całego świata. Autorami wielokrotnie nagradzanymi i docenianymi. Dla nas, czytelniczek i czytelników, bibliotekarek i bibliotekarzy lektura książki „Z niejednej półki” to cymesik, wisienka na torcie,  prawdziwa czytelnicza uczta. Niewątpliwie wszystkich rozmówców redaktora Nogasia łączy miłość do słowa. Czy tylko to ich łączy? A co dzieli? Stawiając to pytanie pomijam oczywiście płeć, narodowość czy wiek. W trakcie lektury wyłania się obraz wielu bardzo interesujących ludzi mających coś mądrego do powiedzenia, nie tylko poprzez pióro. Wnikliwe obserwacje otaczającego świata i ciekawe spostrzeżenia stanowią w tym przypadku wspólny mianownik.

Po lekturze czuję totalny niedosyt. Nie dlatego, że książka mi się nie podobała, wręcz przeciwnie. Po prostu zdałam sobie sprawę z tego, że przede mną mnóstwo książek do przeczytania. Takie to banalne, ale jak prawdziwe. O wielu autorach nie słyszałam, a dzięki książce „Z niejednej półki. Wywiady”, po przeczytanym wywiadzie jestem przekonana, że muszę bliżej zapoznać się z twórczością kilku, jak nie kilkunastu rozmówców redaktora. Dlatego uważam, że książka Michała Nogasia „Z niejednej półki. Wywiady” to absolutny „must read”. I mam nadzieję, że redaktor jeszcze nie raz zdecyduje się na publikację swoich kolejnych wywiadów z osobami ze świata literatury.

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
Wydział Wspomagania Edukacji