Polecamy: Maria Mamczur, Żony gejów : o tym, czego nikomu się nie zdradza, Kraków : Otwarte, 2020, ISBN 978-83-8135-037-2

Polecamy: Maria Mamczur, Żony gejów : o tym, czego nikomu się nie zdradza, Kraków : Otwarte, 2020, ISBN 978-83-8135-037-2

Książka „Żony gejów” podejmuje niezwykle trudny i złożony temat, jakim jest problem homoseksualizmu wśród osób, które żyją przez lata w tradycyjnych, dwupłciowych związkach, tworząc nieraz z pozoru przykładne rodziny. Trzon książki stanowią rozmowy z osobami homoseksualnymi i ich partner(k)ami. Swoich rozmówców autorka szukała przede wszystkim na portalach internetowych, gdzie osoby LGBT szukają partnerów. Następnie próbowała nawiązać z nimi bezpośredni kontakt: online, telefoniczny lub poprzez osobiste spotkania. Pierwsze kontakty w sieci były jednak najważniejsze – w sieci bowiem jej rozmówcy zachowywali się w sposób otwarty, nie skrywając swoich odczuć, skłonności i zamierzeń.

Opowiedziane przez autorkę historie ukazują bardzo zróżnicowany obraz motywów i powodów, dla których obie strony – kobieta i mężczyzna – decydują się wejść w nietypowy związek. W przypadku wielu osób decydujące jest poczucie samotności. Jak zwierzają się rozmówcy autorki,  na pewnym etapie życia, po prostu uświadamiają sobie, że chcą mieć u boku kogoś bliskiego, komu mogliby zaufać, spędzać z nim wolny czas, niekiedy też zaopiekować się nim. Są też osoby, które boją się napiętnowania za swoją odmienność – wolą zatem wybrać typowy, „normalny” związek. Jeszcze inni, nie czując się w pełni, ani kobietą, ani mężczyzną, chcieliby poeksperymentować ze swoją seksualnością.

Zdarzają się także kobiety, które wręcz szukają partnera będącego gejem. Przyjmują bowiem założenie, że taki mężczyzna okaże się bardziej delikatny, czy też bardziej wrażliwy, niż „zwykły heteroseksualny facet”, przysłowiowy „macho”. Ich decyzje i wybory są często podyktowane wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami: byciem osobą molestowaną w dzieciństwie lub młodości. Takie kobiety decydują się często na tzw.  Biały związek.

Inną kategorią par „biało-związkowych” jest związek kobiety lesbijki, która szuka partnera  geja zamierzającego de facto tworzyć parę i realizować się seksualnie z mężczyzną. Ich związek ma stanowić coś w rodzaju przykrywki dla rodziny i reszty otoczenia, być sposobem na uniknięcie niewygodnych pytań w stylu <<dlaczego się jeszcze nie ożeniłeś?>>, << dlaczego jeszcze nie wyszłaś za mąż?>>.  

Analiza poszczególnych typów związków pozwala czytelnikowi z jednej strony poznać środowisko osób nieheteronormatywnych, a z drugiej strony, zmierzyć się z własnymi emocjami wobec złożonego problemu homoseksualizmu. Wszyscy bohaterowie przedstawieni w książce, opisują swoją tęsknotę za wejściem w związek homoseksualny.

Książka trzyma w napięciu. Czytelnik początkowo gani jej bohaterów za nieetyczne podejście do partnera, stopniowo jednak, poznając różne możliwe motywy postępowania, zaczyna rozumieć ich wybory.

 

Opracowała:
Bożena Stacewicz
Wydział Udostępniania Zbiorów
Marzec 2022