Polecamy: Kobiety z obrazów. Nowe historie, Małgorzata Czyńska. Wydanie pierwsze. Warszawa, Marginesy, 2021, ISBN 978-83-67022-08-8

Polecamy: Kobiety z obrazów. Nowe historie, Małgorzata Czyńska. Wydanie pierwsze. Warszawa, Marginesy, 2021, ISBN 978-83-67022-08-8

Przed rokiem Kasia Gołubiew zachęcała do lektury „Kobiet z obrazów”, ja chcę zachęcić do przeczytania kolejnego tomu opowieści Małgorzaty Czyńskiej z podtytułem „nowe historie”.

Pierwszy tom przedstawiał 16 sylwetek znanych malarek, modelek lub towarzyszek życia malarzy. W drugim tomie przeczytamy o dwunastu kolejnych paniach bezpośrednio lub pośrednio związanych z malarstwem. Dwanaście barwnych opowieści o życiu i sztuce! W każdym rozdziale kilka obrazów i dodatkowo jakaś fotografia bohaterek.

Na początku i na końcu książki najbardziej znane nazwiska, prezentacja kobiet wampów – Almy Mahler (1879-1964) i Dagny Przybyszewskiej (1867-1901). Sensownie przemyślana klamra!

Za obiema szaleli mężczyźni. Almę nazywano „wdową czterech sztuk”. Całkiem zasadnie. Jej pierwszym mężem był znany wiedeński kompozytor Gustaw Mahler, drugim zdolny architekt Walter Gropius, trzecim pisarz Franz Werfel. Ale na karty tej książki trafiła dzięki związkowi z austriackim malarzem i grafikiem Oskarem Kokoschką. Ta niekwestionowana muza wielu sztuk i uwodzicielka twórców życie miała bardzo ciekawe!

Grafika książki pt.: Kobiety z obrazów

Utalentowana muzycznie Norweżka Dagny Juel budziła żywe zainteresowanie mężczyzn – głównie Skandynawów i Polaków. Znalazła się też na ich obrazach: Edvarda Muncha, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Weissa, Konrada Krzyżanowskiego.

Grafika książki pt.: Kobiety z obrazów

Spośród dziesięciu pozostałych sylwetek, chciałabym wspomnieć o włoskiej malarce okresu renesansu – Sofonisbie Anguissoli (1532-1625). Jej obrazy kilka lat temu były prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Życie Sofonisby to materiał na intrygujący film przygodowy, a może nawet serial! Zaczynała jako córka malarza, który nie miał pieniędzy na posag dla niej i sióstr. Później została przyjaciółką królowej Hiszpanii, Elżbiety Walezjuszki. Cieszyła się sympatią i poważaniem papieża i europejskich możnowładców!

Książkę czyta się jednym tchem. Małgorzata Czyńska porywa nas swoją opowieścią
i rozszerza naszą wiedzę o sztuce i o ludziach sztuki.

Przeczytała i poleca
Jolanta Przybylska
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych