Polecamy: „Wojna w Ukrainie, ale nasze życie nadal płynie” (Remedium nr 3/2022)

Polecamy: „Wojna w Ukrainie, ale nasze życie nadal płynie” (Remedium nr 3/2022)

24 lutego 2022 r. Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Działania zbrojne trwają nadal i odbijają się na życiu uchodźców w Polsce – dzieci i dorosłych. Ludzie ci potrzebują wszechstronnej pomocy – od materialnej (nierzadko uciekli niczego nie ze sobą nie zabierając), po wsparcie psychologiczne
i emocjonalne. Udzielając pomocy  pamiętajmy, by każdego traktować z szacunkiem – wtedy nasza pomoc będzie miała znamiona działania w najlepszym interesie uchodźcy. Jest to tym bardziej istotne, bowiem spotykać się będziemy z osobami, które przeżyły/przeżywają traumę, funkcjonują w nasilonych mechanizmach obronnych, miewają zachowania schematyczne – dla nas być może zupełnie niezrozumiałe.

Wielu dorosłym trudno jest mówić o tym, co przeżywają. W przypadku dzieci – trudności będą jeszcze większe. Dzieci często nie posiadają słownictwa, którym mogłyby opowiedzieć co się z nimi dzieje, jak bardzo są przerażone, jakie emocje im towarzyszą.

Jak prowadzić rozmowy z dorosłymi, na co zwracać uwagę w pracy z dzieckiem – podpowiedzi znajdziecie Państwo w powyższym artykule, do przeczytania którego zachęcam.

 

Dariusz Bruzgo

Wydział Informacyjno-Bibliograficzny