Pamiętajcie o Ogrodach w Tygodniu Bibliotek

Pamiętajcie o Ogrodach w Tygodniu Bibliotek

Biblioteka – świat w jednym miejscu to hasło XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Przez tydzień, licząc od 8 maja, wydarzenia dla czytelników, promujące książkę  i czytanie zorganizuje ponad  1000 bibliotek z całej Polski. Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie od 2003 roku także włącza się w obchody święta bibliotekarzy, miłośników książek i przyjaciół bibliotek. W tym czasie zaprasza dzieci na zajęcia, organizuje uroczyste konferencje, spotkania autorskie, konkursy.

W środku tygodnia, 11 maja br., sochaczewska Filia zorganizowała galę wręczenia nagród laureatom dwóch powiatowych konkursów z projektu „Pamiętajcie o ogrodach”: XVIII Powiatowego Konkursu Literackiego „Wydajemy własną książkę: Pamiętajcie o Ogrodach. Czy tak trudno być poetą?” i  IX Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Pamiętajcie o ogrodach. Z książką wśród pól, łąk i lasów”. Zwycięzcom towarzyszyli opiekunowie, nauczyciele, rodzice, a nawet dyrektorzy szkół. Nie zabrakło gości reprezentujących lokalne władze, miejskie instytucje i stowarzyszenia, a także media -Ziemię Sochaczewską i Radio Sochaczew. Podsumowanie konkursów poprzedziły filmy z najlepszymi reklamami książek, których autorzy Gabriela Wilczyńska, Sandra Borsuk i Oliwia Mączyńska, zajęły pierwsze miejsca w XIX powiatowym konkursie „Tę książkę warto przeczytać”.

Konkurs „Wydajemy własną książkę” osiągnął pełnoletniość. Trwa z roczną przerwą już 18 lat. Pomysł zrodził się 10. lat po tym, jak został ogłoszony po raz pierwszy w Polsce w Domu Kultury Muranów w Warszawie. Tam nie ogranicza się tematyki, formatu i ilości osób. W edycjach sochaczewskich co roku jest temat przewodni i zawsze związany z regionem. Mimo tego cieszy się popularnością. Przez siedemnaście kolejnych lat, dzieci z powiatu sochaczewskiego napisały blisko 700. książek o historii, zabytkach, zasłużonych ludziach, obiektach kultury, rekreacji i sportu, bogatej faunie i florze. W konkursie obok podjęcia prób samodzielniej twórczości, promocji czytelnictwa, rozwijania kultury czytelniczej, jego nadrzędnym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych. Oczywiście ewaluował na przestrzeni tych wszystkich lat. W pierwszej edycji nie było ograniczeń, co do ilości autorów jednej książki, formatu i ilości stron. W tym roku także była innowacja. Miał to być utwór wierszowany, i wyjątkowo skierowany do uczniów i nauczycieli.

Autorzy tomików wierszy wykazali się wrażliwością artystyczną i wyobraźnią. Komisja oceniając prace brała pod uwagę walory poetyckie, ale też wygląd, grafikę, estetykę, zgodność  z tematem, czy okładka i ilustracje korespondowały z treścią.  Ważna była autentyczność, samodzielność i stosowanie ciekawych metafor. Zwracali uwagę na zwięzłość poetyckich treści. Wysoko punktowano dbałość o piękno języka, w tym poprawność ortograficzna. Bardzo cenne były wiersze pisane „z serca” z dużym ładunkiem emocjonalnym, i takie które na długo po przeczytaniu zostawały w pamięci. Niektóre wywoływały uśmiech, albo takie ciepło na sercu, cyt.: „mama tata oraz cztery córy to nie jest żaden wybryk natury, tylko wspaniała moja rodzina to nasza zwarta silna drużyna(…) łączy nas szczerej miłości siła, więc jedna za drugą by w ogień wskoczyła”. Dało się odczuć dumę z tego, gdzie mieszkają autorzy: „Co to jest poezja czy już wiecie To ojczyzna nasza, najpiękniejszy kraj na świecie”, „(…) od urodzenia na wsi mieszkamy i wcale tego powodu nie narzekamy”, „(…) w moim ogrodzie oddycham”, „(…) z dumą podziwiam swoją okolicę, nie zamieniłbym jej na inna dzielnicę”, „(…) nam się żyje tu zawsze wesoło i tak zostanie po wszystkie czasy”.

W XVIII Powiatowym Konkursie Literackim „Wydajemy własną książkę: Pamiętajcie o Ogrodach. Czy tak trudno być poetą?” Jury w składzie: Stanisława Podgórska, Anna Świnoga i Daniel Wachowski, postanowiło przyznać w 3. kategoriach wiekowych następujące miejsca:

 

Szkoły podstawowe klasy 1-4

I miejsce: Dominika Gomoliszek, Adam Szymański

II miejsce: Klaudia Staniszewska

Szkoły podstawowe klasy 5-8

I miejsce: Lena Figut, Michalina Palasik

II miejsce: Nadia Czubacka, Amelia Kobierecka

III miejsce: Julia Błaszczyk

Szkoły średnie

Grand Prix: Karolina Zatorska

I miejsce: Agata Bylicka

Podsumowano także konkurs fotograficzny, który także wchodził w skład projektu „Pamiętajcie o Ogrodach”. Wśród założeń konkursu było wzbudzenie wśród uczestników wrażliwości artystycznej, zainteresowanie książką i sztuką fotografowania i co najważniejsze rozwijanie więzi z miejscem zamieszkania.

Czterdzieści dwa zdjęcia, autorstwa uczniów i nauczycieli ze szkół powiatu sochaczewskiego, zostały poddane wnikliwej ocenie według następujących kryteriów: zgodność z tematem konkursu (warunek konieczny), poprawność techniczna zdjęcia, pomysłowość i kreatywność, walory artystyczne i estetyczne. Komisja konkursowa w swoich ocenach poza obiektywnymi kryteriami, co do zgodności tematycznej, jakości i estetyki prac, wzięła również pod uwagę indywidualność spojrzenia i koncepcji wykonania fotografii.

W IX Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Pamiętajcie o ogrodach. Z książką wśród pól, łąk i lasów, Jury w składzie Barbara Derda, Marcin Rząb, Wojciech Karpiński, przyznało w 4. kategoriach wiekowych następujące miejsca:

Szkoły podstawowe klasy 1-4

I miejsce: Marta Stępień

II miejsce: Aleksander Kluczyk

III miejsce: Antonina Stefaniak

Wyróżnienia: Julia Buczek, Filip Jarosz, Hanna Lasik

Szkoły podstawowe klasy 5-8

I miejsce: Kinga Kowalczyk

II miejsce: Magdalena Zerdziewska

III miejsce: Barbara Waliłko

Wyróżnienia: Dawid Nalbert, Kalina Staszewska, Julia Malinowska

Szkoły średnie

I miejsce: Dominika Szadkowska

II miejsce: Bartosz Brociek

III miejsce: Karol Ratajczyk

Nauczyciele

I miejsce: Dorota Rachoń

 

Po rozdaniu nagród i pamiątkowych zdjęciach, o swojej pasji i drodze do wydania tomiku wierszy opowiedziała zaproszona na galę, sochaczewska poetka Stanisława Podgórska, autorka tomiku „Rozmowy z Chopinem i Historią”.

Organizatorzy gratulują sukcesów i dziękują wszystkim tym, bez których trudno byłoby uhonorować laureatów. Jesteśmy wdzięczni partnerom i sponsorom konkursu: Burmistrzowi Miasta Sochaczew, Księgarni JOGI w Sochaczewie, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.

E.Sz.

Sochaczewska poetka Stanislawa Podgorska autorka tomiku Chopi i Historia
autor: Katarzyna Żakowska
Laureaci 18. konkursu Wydajemy wlasna ksiazke
autor: Katarzyna Żakowska
Laureaci 9. konkursu fotograficznego Pamietajcie o Ogrodach. Z ksiazka wsrod pol, lak i lasow
autor: Katarzyna Żakowska