Polecamy: Izabela Koprowiak, Chwila z : rozmowy ważniejsze od futbolu, Warszawa 2022.

Polecamy: Izabela Koprowiak, Chwila z : rozmowy ważniejsze od futbolu, Warszawa 2022.

Nie przypuszczałam, że książka, której tematem jest futbol, może być tak interesująca i pouczająca. Duża w tym zasługa autorki, Izabeli Koprowiak, dziennikarki „Przeglądu Sportowego”, która potrafiła tak pokierować rozmową, że jej goście otworzyli się i wpuścili na chwilę czytelników do swojego świata.

Prawdopodobnie większość z nas wyobraża sobie, że życie piłkarza, to nieustanna impreza, nieskończona ilość pieniędzy i piękne WAGs jako towarzyszki życia. Jednak z wywiadów przeprowadzonych przez Koprowiak wyłania się inny obraz. Życiu bohaterów towarzyszy wiele nieszczęść, wręcz katastrof losu. Śmierć bliskich, choroby, rozwody, lęk przed przyszłością, gdy skończy się kariera sportowa, przewijają się w wielu rozmowach.

Z 25 wywiadów Koprowiak, najbardziej zapadły mi w pamięć dwa: z Michałem Listkiewiczem i Bartoszem Kielibą. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej jawi nam się jako osoba optymistyczna, wybaczająca, pełna wiary w ludzi mimo nieszczęść, które go spotykały, a były one na prawdę poważne: alkoholizm ojca, morderstwo matki, dwa rozwody, afery korupcyjne w polskiej piłce. Natomiast Bartosz Kieliba, obrońca Warty Poznań, to wojownik nie tylko na boisku, ale przede wszystkim w życiu. Bo każdy dzień to walka o życie, gdy dziecko, tak jak córka piłkarza Maja, cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Izabela Koprowiak napisała: „Słuchając go, jestem pod nieustannym wrażeniem, jak silnymi i pełnymi miłości ludźmi są on i jego żona, która od przyjścia dziewczynki na świat nie przespała ani jednej całej nocy.”

Nawet jeżeli, tak jak ja, ostatni mecz piłkarski oglądaliście ponad pięć lat temu, sięgnijcie po „Rozmowy ważniejsze od futbolu”. Zapewniam, że nie będziecie żałować.

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych