Polecamy: Ziarno granatu : mitologia według kobiet, Warszawa 2022

Polecamy: Ziarno granatu : mitologia według kobiet, Warszawa 2022

„ Ziarno granatu” to antologia dwunastu opowiadań napisanych przez polskie autorki. Każda z nich przedstawiła swoją wersję prastarych historii z mitów greckich. Na zbiór składają się opowiadania napisane przez: Katarzynę Boni – „Gorgona”, Elżbietę Cherezińską – „Demeter i Kora”, Julię Fiedorczuk – „Echo”, Agnieszkę Jelonek – „Medea”, Renatę Lis – „Artemida”, Weronikę Murek – „Ifigenia”,  Grażynę Plebanek – „Pazyfae”, Joannę Rudniańską – „Jokasta”, Barbarę Sadurską –„ Eurykleja, Penelopa, Kirke”, Dominikę Słowik – „Kora”, Aleksandrę Zbroję – „Eurydyka” oraz  Aleksandrę Zielińską – „Kasandra”.

Od dziecka kochałam mitologię grecką. Fascynowały mnie opowieści o bogach i bohaterach, dalekich wyprawach, przygodach i mężnych herosach. Jednak nigdy wcześniej (jak to możliwe?) nie rozumiałam tego w jaki sposób w mitologii potraktowane są postaci kobiece. A ich los był okrutny. Ich traktowanie barbarzyńskie. Nieważne czy to boginie, królowe, nimfy czy śmiertelniczki były porywane, gwałcone, porzucane. W najlepszym wypadku pozostawione na drugim planie.

Polskie autorki wydobyły postaci kobiece na pierwszy plan i pozwoliły im mówić własnym, silnym głosem. To z ich perspektywy ukazują nam historie znane z mitów. Jest to spojrzenie zmysłowe i aż kipiące od uczuć: miłości, pożądania, nienawiści, gniewu, rozpaczy, radości i buntu. Nareszcie możemy te bohaterki wysłuchać, zrozumieć i utożsamić się z nimi.

Każdy czytelnik na pewno znajdzie w zbiorze swoje ulubione opowiadania oraz takie, które spodobają mu się mniej. Do moich ulubionych należą: Eurydyka, Medea i Gorgona.

Książkę zdobią przykuwające uwagę od pierwszego spojrzenia ilustracje Izy Dudzik.                

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych