Polecamy: Ile kosztuje żona? : mroczne sekrety rynku małżeńskiego / Violetta Rymszewicz. Kraków, 2022. ISBN 978-83-240-8443-2.

Polecamy: Ile kosztuje żona? : mroczne sekrety rynku małżeńskiego / Violetta Rymszewicz. Kraków, 2022. ISBN 978-83-240-8443-2.

Ile kosztuje żona” to reportaże autorstwa Violetty Rymszewicz, trenerki biznesu, która pomaga kobietom planować kariery i ścieżki edukacyjne oraz wychodzić z kryzysów zawodowych. W książce Rymszewicz, podobnie jak w thrillerach Hitchcocka, akcja zaczyna się od trzęsienia ziemi a potem napięcie jeszcze rośnie.

Autorka zaczyna podróż po świecie, w poszukiwaniu odpowiedzi na tytułowe pytanie, w Wielkiej Brytanii. Tam przedstawia czytelnikom Deana Bevana i innych mężczyzn kochających silikonowe lalki. Takich jak Dean, preferujących dzielenie życia z lalką lub seksrobotem od życia z żywą kobietą wciąż na świecie przybywa. Wszak lalka jest wiecznie piękna, rozumiejąca i nigdy nie mówi „nie”. Wszystko to za przystępną cenę średniej klasy samochodu, ponieważ tyle kosztuje żona z silikonu.

Historia żon z plastiku może szokować może też śmieszyć, jednak z każdą stroną książki czytelnik poznaje coraz mroczniejsze historie pełne niedoskonałości instytucji małżeństwa w zmieniających się czasach oraz przemocy wobec kobiet.

Skala okrucieństwa wobec kobiet na całym świecie jest ogromna. Chociażby w Afryce, gdzie powszechne jest przekonanie, że wyzdrowienie z HIV/AIDS jest możliwe poprzez stosunek seksualny z dziewicą. Z tego powodu, tylko w Afryce Południowej, na początku XXI wieku każdego roku gwałconych jest ponad milion młodych kobiet, dzieci a nawet niemowląt. Ma to związek z wiarą głoszoną przez szamanów w uzdrawiającą moc dziewic. Zresztą obsesją dziewictwa ogarnięte są wszystkie zakątki świata: Chiny, Indie a nawet kraje Europy Zachodniej. Na internetowych aukcjach ceny dziewic dochodzą do miliona euro i więcej.

Poprzez Chiny, Indie, Tadżykistan, Stany Zjednoczone, gdzie czytelnik poznaje kolejne losy kobiet, żon z katalogu, wdów i innych, autorka wraca ze swą opowieścią do Polski, gdzie opisuje świat inceli, którzy głoszą wszechwładzę mężczyzn i nienawidzą kobiet, które obwiniają za swoje niepowodzenia.

Na koniec autorka zadaje pytanie. Czy w naszym kraju jest szansa na miłość w małżeństwie? Czy warto być żoną i matką? Jaką rolę odgrywa w małżeństwie religia i polityka?

Po lekturze tej przejmującej książki polecam obejrzenie wystąpienia Justina Baldoni na konferencji TED WOMEN 2017. Baldoni, jeden z bohaterów książki Rymszewicz, amerykański aktor i reżyser, mąż i ojciec proponuje: „musimy zmienić paradygmaty i zapomnieć o tym co jest kobiece, a co jest męskie. Zapomnieć o stereotypach, które głoszą, że kobiety są słabe, a mężczyźni silni”. Mówi z mocą: „Zamiast uczyć dzieci jak być odważnym chłopcem lub śliczną dziewczynką, może nauczmy je jak być dobrymi ludźmi”.

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych