Wystawa „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie”

Wystawa „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie”

W styczniu bieżącego roku w holu przed wypożyczalnią PBW została zaprezentowana wystawa zatytułowana „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie”, przedstawiająca wybrane elementy dziedzictwa religijnego i kulturowego Tybetu.

Buddyzm tybetański jest specyficznym systemem religijnym w stosunku do innych odłamów buddyzmu, m.in. ze względu na długą historię wzajemnego współoddziaływania jego duchowej tradycji z głęboko zakorzenioną w szamańskich wierzeniach i zwyczajach religią bön. Największy wpływ na połączenie obu systemów i różnych tradycji oraz szkół monastycznych wewnątrz buddyzmu miał XIV-wieczny reformator i uczony buddyjski, pochodzący z Tybetu– Congkhapa, uważany za pierwszego dalajlamę. Owocem jego działalności było powstanie szkoły gelug, z której wywodzili się władcy państwa na „Dachu Świata”. Powszechnie uważa się, że z tą szkołą związany jest także obecny duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV (Tenzin Gjaco).

Wystawa „Buddyzm lamaistyczny w Tybecie” oprócz zasobów własnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie została wzbogacona o kolekcję pochodzącą ze zbiorów prywatnych.

W gablotach, oprócz dzieł drukowanych, wyeksponowano tankę buddyjską, czyli obraz sakralny malowany naturalnymi farbami olejnymi na płótnie, przedstawiający bóstwo Mahakalę – tj. strażnika Dharmy, czyli nauki buddyjskiej.

W sąsiedniej witrynie zaprezentowano także maskę, którą mnisi buddyjscy przywdziewają podczas mistycznego tańca połączonego z zaklęciami. Nie zapomniano również o najmłodszych użytkownikach naszej biblioteki. W jednej z wiszących szafek wystawowych znalazły się bajki tybetańskie i buddyjskie przeznaczone dla dzieci. Natomiast w prawej gablocie odwiedzający naszą placówkę mogą zobaczyć pokaźną kolekcję publikacji poświęconych przywódcy duchowemu Tybetańczyków od lat przebywającemu na uchodźctwie – Dalajlamie XIV (Tenzin Gjaco).

Oprócz prezentacji bogatych zbiorów bibliotecznych, na sztalugach powieszone zostały fotografie przedstawiające zarówno malownicze, górskie krajobrazy Tybetu, jak i szczegóły życia klasztornego. Prawdziwą perełką są autentyczne artefakty pochodzące z tzw. Małego Tybetu (maska i thanka) oraz zdjęcia przedstawiające magiczne tańce rytualne wykonywane podczas święta buddyjskiego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia styczniowej wystawy w PBW.