Polecamy: KAN – Karty Aktywności Nastolatków

Polecamy: KAN – Karty Aktywności Nastolatków

„Karty Aktywności Nastolatków” powstały z myślą o pracy terapeutycznej z młodzieżą powyżej dziesiątego roku życia i młodych dorosłych.

Wiemy, że czas dorastania to okres szczególnie trudny dla młodych ludzi. Poszukują swojej tożsamości, celów życiowych, tworzą relacje z rówieśnikami, walczą ze stresem. Muszą niejednokrotnie konfrontować swoje wyobrażenia ze światem idealnych i zniekształconych wzorców, co skutkuje w wielu wypadkach zbyt krytycznym obrazem samego siebie i poczuciem bycia niewystarczającym. Dom, szkoła, obowiązki, a do tego funkcjonowanie w rozległym i wymagającym emocjonalnie świecie wirtualnym.

Karty wspomagają analizę tego, na co młodzi ludzie poświęcają swój czas, jakie dzięki temu zaspokajają potrzeby. Czy je zaspokajają? Jakich zmian potrzebują? Czy my, dorośli możemy im pomóc?

50 estetycznie wykonanych kart ilustruje aktywności, jakich podejmują się każdego dnia nastolatki i obszary ich zaangażowania (np. aktywny odpoczynek, nauka, imprezy, sport, planeta). Na rewersie kart znajduje się lista potrzeb, które mogą być realizowane dzięki danej aktywności (potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba wpływu na rzeczywistość, potrzeba więzi, miłości, budowania głębokich relacji, wyrażenia emocji).

Szczegółowa instrukcja, dołączona do Kart, zawiera wskazówki do ćwiczeń z obszaru terapii psychologicznej, treningu umiejętności społecznych (TUS), socjoterapii oraz orientacji zawodowej.

Karty można wykorzystać na wiele sposobów, na zajęciach indywidualnych i grupowych, na terapii czy też w klasie. Można z nich korzystać na godzinie wychowawczej. Ciekawy pomysł na pracę z młodzieżą, którą łatwo zainteresować chociażby ze względu na formę – gry karciane, planszowe to świetny sposób na omawianie ważnych tematów w atmosferze zabawy. Łatwiej przełamać lody, skłonić do szczerych wypowiedzi, dialogu.

Polecam!

Dorota Walasek-Woźniak
Wydział Opracowania Zbiorów