Wystawa z okazji Dnia Kobiet w wypożyczalni

Wystawa z okazji Dnia Kobiet w wypożyczalni

regał z ksiązkami o kobietach, na górze kolorowe kartki z napisami: rewolucjonistki, feministki, anioły, kobiety, emancypantki, sufrażystki, władczynie

Jak trudne było i jest życie kobiety w świecie zaprojektowanym przez i dla mężczyzn. Jednak kobiety dzięki swojej determinacji przez wieki zmagały się z przeciwnościami losu i mimo niechęci mężczyzn, wiele z nich pokazało swoją siłę, by zaznaczyć swoje miejsce w historii, sztuce i literaturze.

Jak napisał klasyk: „(…) kobieta zmienną jest (…)” i „(…) kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi (…)”, zgodnie z ideą inspirowaną tymi skojarzeniami w wypożyczalni została przedstawiona wystawa przypominająca o Święcie Kobiet, zatytułowana: „Kobiety – władczynie, sufrażystki, emancypantki, rewolucjonistki, feministki, anioły…”

Celem wystawy jest przypomnienie czytelnikom odwiedzającym Bibliotekę o kobietach z przeszłości, które swoimi dokonaniami zaznaczyły swoje miejsce w historii.

Na wystawie zaprezentowano książki o kobietach począwszy od starożytności, od greckiej Safony, poprzez kobiety biblijne. Nie zapomniano także o trudnej sytuacji kobiet w Kościele, czy w islamie.

Znaleziono również miejsce dla wielkich władczyń z przeszłości: cesarzowej japońskiej, czy skomplikowanej sytuacji carycy Katarzyny w dzikiej, odmiennej kulturowo Rosji. Albo też królowej Wiktorii z XIX-wiecznej Anglii.

Ukoronowaniem wystawy jest przypomnienie o kobietach walczących o prawa wyborcze (sufrażystkach i emancypantkach), kobietach walczących i więzionych, nie tylko w Europie, lecz także w najdalszych zakątkach świata, powoli odnoszących zwycięstwo nad niesprzyjającym im systemem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w wypożyczalni biblioteki w Warszawie.

Opracowała
Bożena Stacewicz