Polecamy: Wiek paradoksów : czy technologia nas ocali? / Natalia Hatalska. Kraków 2021. ISBN 978-83-240-6090-0.

Polecamy: Wiek paradoksów : czy technologia nas ocali? / Natalia Hatalska. Kraków 2021. ISBN 978-83-240-6090-0.

„Wiek paradoksów: czy technologia nas ocali?” Natalii Hatalskiej to zmuszająca do myślenia eksploracja wpływu technologii na nasze życie. Autorka opisuje paradoksy wynikające ze ścisłego związku człowieka z technologią i ostrzega, że technologia może być zarówno siłą ku dobremu, szansą na lepszy świat, jak i źródłem niebezpieczeństwa. Autorka przekonuje, że technologia jednocześnie rozwiązuje niektóre z naszych problemów, jak i tworzy wiele nowych. Banalnym przykładem jest tu samochód, który oczywiście skraca czas podróży, lecz w znaczący sposób szkodzi środowisku i naszemu zdrowiu. Hatalska podkreśla paradoksy takie jak te, że technologia może być zarówno narzędziem wzmocnienia relacji międzyludzkich, jak i źródłem osamotnienia, może poprawić nasze zdrowie, jednocześnie nam szkodząc, może poprawić naszą prywatność, jednocześnie ją naruszając. Posługuje się szeregiem przykładów ilustrujących jej tezy, przywołując szereg badań i odwołując się do osobistych doświadczeń w kontakcie z technologią.

Zaletą książki jest jej przystępność. Jest fachowa i osobista jednocześnie. Jest dobrym źródłem informacji dla każdego, kto interesuje się wpływem technologii na nasze życie, niezależnie, czy jest technologicznym geekiem, czy po prostu kimś ciekawym otaczającego nas świata.

 „Wiek paradoksów: czy technologia nas ocali” to wartościowa i dająca do myślenia książka, którą naprawdę warto przeczytać. Badając paradoksy wynikające z naszego związku z technologią, Hatalska wzywa nas do głębszego namysłu nad rolą, jaką technologia odgrywa w naszym życiu oraz do zastanowienia się, w jaki sposób możemy wykorzystać jej potencjał dla naszego dobra.

Pozostając pod wrażaniem książki Natalii Hatalskiej wydaje mi się, że  doskonałym dla niej mottem byłyby słowa Stanisława Lema „Jedynym sposobem na technologię jest inna technologia”. [Summa technologiae].

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych.