Polecamy: Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl, Dziewczyńskie sprawy: przewodnik po dojrzewaniu, Warszawa 2022

Polecamy: Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl, Dziewczyńskie sprawy: przewodnik po dojrzewaniu, Warszawa 2022

Przed Wami recenzja niezwykłej książki. Książki adresowanej przede wszystkim do dziewczynek w wieku od dziewięciu do szesnastu lat. Książki, w której każdy rozdział omawia niezwykle istotny aspekt związany z dojrzewaniem oraz przemianą dziewczynki w nastolatkę, a potem w kobietę.

Autorki „Dziewczyńskich spraw: przewodnika po dojrzewaniu” są pochodzącymi z Norwegii lekarkami, aktywistkami i pisarkami. Ich priorytetową działalność wyznacza praca na rzecz upowszechniania kompetentnej wiedzy dotyczącej edukacji seksualnej oraz zmian zachodzących w ciałach dziewczyn i kobiet w każdym wieku.

W książce, którą polecam zapraszają dojrzewające nastolatki do dziewczyńskiego świata, w których nie ma tematów tabu. Odpowiadają na najbardziej nurtujące kwestie dotyczące miesiączkowania, anatomii kobiecego/ dziewczęcego ciała, seksu lub masturbacji. Poruszają dylematy związane z wyglądem, zdrowiem psychicznym, wykorzystaniem seksualnym czy asertywnością. Naprawdę jest tego dużo. Jednocześnie wszystko podane jest przejrzystym, zrozumiałym dla każdej dziewczynki językiem. Żałuję, że taka publikacja powstała dopiero teraz, ale jak to mówią „lepiej późno niż wcale”.

Polecam wszystkim dojrzewającym dziewczynkom, a także ich rodzicom. „Dziewczyńskie sprawy: przewodnik po dojrzewaniu” to książka potrzebna i ważna. Dobrze, że takie pozycje pojawiły się na naszym rynku wydawniczym, ponieważ czytelniczki i czytelnicy znajdą tu rzetelne informacje, poparte doświadczeniem, wiedzą i badaniami naukowymi.

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
WWE