Polecamy: Ciałożyczliwość: Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą,  Agata Głyda, Poznań 2022

Polecamy: Ciałożyczliwość: Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą, Agata Głyda, Poznań 2022

Autorka książki jest psycholożką, terapeutką CBT [psychoterapii poznawczo-behawioralnej i specjalistką w zakresie psychodietetyki. Od wielu lat prowadzi bloga psycholognadiecie.pl, na łamach którego dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat kultu, czy wręcz nawet obsesji zdrowego ciała, złych nawyków żywieniowych, a wreszcie szeroko rozumianej samoakceptacji i zdrowego podejścia do swojego wyglądu. Owocem jej wieloletniej pracy, osobistych doświadczeń czy praktyk jest książka, którą chcę wam polecić.

„Ciałożyczliwość” – czy też zauważacie jak pięknie brzmi połączenie słów „ciało” i „życzliwość”? Książka autorstwa Agaty Głydy jest właśnie o budowaniu życzliwej, opartej na pełnym zaufaniu, przyjaźni, szacunku i trosce relacji z własnym ciałem. Nie jest to łatwe, ale możliwe do zrealizowania. Agata Głyda opisuje swoją drogę do samoakceptacji i harmonii związanej ze świadomością własnego ciała. Duży wpływ na to jak siebie postrzegamy kształtuje się już w dzieciństwie, często w codziennych relacjach rodzinnych. Autorka daje wskazówki jak wspierać najmłodszych w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie, jakie komunikaty powtarzać, jak się zachowywać…

Agata Głyda w swojej książce nie ogranicza się do kreowania dobrej relacji z ciałem w kontekście diety. Znajdziecie tu również rozdział opisujący pozytywny kontakt z ruchem, sportem, wysiłkiem fizycznym. Ostatnie określenie wydaje się być kluczowe, gdyż autorka za wszelką cenę nie chce, by jakakolwiek forma ruchu utożsamiana z jakimkolwiek wysiłkiem. Ruch ma być dla nas przede wszystkim przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, który musimy spełnić, by zgubić dodatkowe kalorie. Nie o to w tym chodzi.

Bo ludzkie ciało to nie wizytówka. To nie projekt do wykonania za pomocą katorżniczych ćwiczeń fizycznych. Ciało nie jest problemem samym w sobie. Myślcie o nim ciepło i pozytywnie, a zmiany, które zauważycie otworzą drzwi do harmonii i zdrowej relacji ze sobą i z waszymi unikatowym ciałami. A książka „Ciałożyczliwość…” z pewnością wam w tym pomoże.

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
Wydział Wspomagania Edukacji