Spotkania na szachownicy : podstawy gry szachowej w edukacji wczesnoszkolnej : przewodnik metodyczny / Anna Solecka. Gdańsk 2018. ISBN 978-83-8080-049-6

Spotkania na szachownicy : podstawy gry szachowej w edukacji wczesnoszkolnej : przewodnik metodyczny / Anna Solecka. Gdańsk 2018. ISBN 978-83-8080-049-6

Szachy to gra strategiczna uważana powszechnie za szlachetną i prestiżową rozrywkę.
W przeciwieństwie do wielu innych gier planszowych jest całkowicie pozbawiona elementu losowości. Jej przebieg i wynik rozgrywki zależą całkowicie od strategii i decyzji graczy. Nauka gry w szachy może być stosunkowo łatwa, ale osiągnięcie zaawansowanego poziomu wymaga czasu i wysiłku. Dobrze jest, wobec tego, zacząć przygodę z szachami już w młodym wieku.
Jeśli chcecie wprowadzić swoich uczniów w świat szachów, książka „Spotkania na szachownicy” Anny Soleckiej może być dobrym początkiem przygody z szachami. Nie ma potrzeby obawiać się, że wasze umiejętności gry w szachy są zbyt małe, ponieważ „Spotkania na szachownicy” są propozycją dla nauczycieli, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu takich zajęć lub do takich, którzy nigdy nie grali w szachy. Jest to przewodnik metodyczny dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
i przedszkolnej. Zawiera scenariusze zajęć dydaktycznych. Cykl zajęć spaja i wprowadza w tematykę, bajka edukacyjna „Szkoła na szachownicy”. Przewodnik zawiera także przykładowy quiz, podsumowujący wiedzę dzieci, oraz inscenizację szachową „W Krainie Szachów”. Do książki dołączono płytę CD z piosenkami ułatwiającymi zapamiętanie zasad gry w szachy.
Nie ma obaw, że zajęcia prowadzone według przewodnika Anny Soleckiej będą nudne. Natomiast korzyści dla dzieci płynące z gry w szachy są liczne, zarówno jeśli chodzi o rozwój umysłowy, jak i ogólny rozwój osobisty.  
Oto tylko kilka powodów, dla których warto wykorzystać grę w szachy w edukacji naszych dzieci.
Po pierwsze szachy mogą pomóc w rozwijaniu ogólnego intelektu i zdolności myślenia. Dzieci uczą się myślenia strategicznego, podejmowania decyzji i konsekwencji swoich działań. Uczą się myślenia kreatywnego, eksperymentując z różnymi strategiami i ruchami, aby osiągnąć swój cel. Młodzi gracze uczą się planowania, analizy sytuacji i czekania na odpowiedni moment do podjęcia decyzji.
Gra w szachy wymaga pełnej uwagi i skupienia na planszy. To doskonały sposób, aby rozwijać umiejętność koncentracji i eliminować rozpraszacze. Szachy uczą dzieci zarządzania emocjami. Wygrane i porażki są naturalnymi częściami gry, a dzieci uczą się zarówno cieszyć się sukcesami, jak i radzić sobie z porażkami. W szachach pojawiają się elementy matematyczne, takie jak liczenie pól, ruchy figur i analizowanie wzorców, co może pomóc w rozwijaniu umiejętności matematycznych.
Gra w szachy nauczy dzieci zasad fair play, szacunku dla przeciwnika i umiejętności gry zgodnie z regułami. Uczestnictwo w partiach szachowych wymaga od dzieci przestrzegania reguł i kontrolowania impulsów. Szachy to gra społeczna, która może pomóc dzieciom nawiązywać przyjaźnie i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Reasumując, szachy są wspaniałym narzędziem do rozwijania umysłowych, emocjonalnych i społecznych umiejętności dzieci, a także dostarczają nie tylko edukacyjnej, ale i satysfakcjonującej rozrywki.

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych

 

Wykorzystano informacje ze strony wydawcy: https://bitly.ws/TELw