Polecamy: „Spokojnie, to tylko emocje! : ćwiczenia rozpoznawania i nazywania uczuć oraz emocji”/  Renata Malek. Wydanie II. Gdańsk 2022. ISBN 978-83-8309-202-7

Polecamy: „Spokojnie, to tylko emocje! : ćwiczenia rozpoznawania i nazywania uczuć oraz emocji”/ Renata Malek. Wydanie II. Gdańsk 2022. ISBN 978-83-8309-202-7

Emocje i uczucia są integralną częścią naszego życia. Wpływają na nasze zachowanie i doświadczenia. Rozpoznawanie emocji zarówno własnych jak i cudzych może być trudne, ale jest to umiejętność, której można się nauczyć i można ją doskonalić. Nauka rozpoznawania emocji ma ogromne znaczenie dla naszej zdolności do budowania zdrowych relacji, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i osiągania sukcesu, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jest to kluczowy element inteligencji emocjonalnej.
Z pomocą w nabywaniu tej umiejętności śpieszą autorki i autorzy wielu książek. Dziś rekomenduję książkę (a w zasadzie zeszyt ćwiczeń) „Spokojnie, to tylko emocje! : ćwiczenia rozpoznawania i nazywania uczuć oraz emocji”. W książce autorstwa Renaty Malek można znaleźć różne praktyczne ćwiczenia, które pomagają dzieciom i młodzieży rozwijać swoją świadomość emocjonalną. Ćwiczenia obejmują zadania takie jak: identyfikowanie emocji, dopasowywanie ich do odpowiednich opisów lub odwrotnie, wypełnianie tabel, oraz rozpoznawanie emocji widocznych na twarzach innych osób. Dzięki takim ćwiczeniom dzieci mogą lepiej rozumieć swoje emocje i emocje innych, co może prowadzić do tego, że staną się szczęśliwszymi i bardziej pewnymi siebie ludźmi.
Jeśli jesteś rodzicem, pedagogiem lub psychologiem, który pracuje z dziećmi, i jesteś zainteresowany rozwijaniem umiejętności emocjonalnych u swoich podopiecznych, to taka książka może być przydatnym źródłem inspiracji i narzędzi do pracy. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest unikalne, więc ważne jest dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.
Książki takie jak „Spokojnie, to tylko emocje! są ważne i potrzebne. Żałuję, że gdy nasze pokolenie było dziećmi, takich pozycji nie było. Teraz, będąc osobą dorosłą i  czytając tę książkę na potrzebę recenzji, mogłam przypomnieć sobie, że wszystkie emocje są ważne i że nie ma złych emocji, że każdemu człowiekowi zdarza się nie radzić z emocjami. Przede wszystkim trzeba emocje zaakceptować i wyrażać, bo gromadzone w naszym ciele będą w nim czynić spustoszenie i wybuchną w najmniej oczekiwanym momencie.

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych