Polecamy: Abrakadabra! Czytam! : ćwiczenia usprawniające czytanie ze zrozumieniem oraz funkcje poznawcze / Dominika Jakrzewska. Wydanie II. Gdańsk 2022. ISBN 978-83-8309-210-2

Polecamy: Abrakadabra! Czytam! : ćwiczenia usprawniające czytanie ze zrozumieniem oraz funkcje poznawcze / Dominika Jakrzewska. Wydanie II. Gdańsk 2022. ISBN 978-83-8309-210-2

Nauka czytania jest kluczowym elementem edukacji. Umożliwia uczniom rozwój intelektualny, zdobywanie wiedzy oraz uczestniczenie w życiu społecznym. Jest procesem stopniowym i skomplikowanym, który rozwija się przez wiele lat. Istnieje wiele metod nauki czytania. Jedną z nich jest metoda sylabowa, która skupia się na nauce czytania poprzez rozpoznawanie i analizowanie sylab w słowach. Jest to podejście fonetyczne, które pomaga dzieciom rozumieć, jak dźwięki łączą się w sylaby i jak sylaby łączą się, aby tworzyć słowa.
Książka Dominiki Jakrzewskiej „Abrakadabra! Czytam!”, wydana przez Wydawnictwo Harmonia,  jest przeznaczona właśnie dla uczniów, którzy chcą opanować czytanie metodą sylabową. Jest to propozycja dla wszystkich dzieci, szczególnie dla tych z zaburzeniami funkcji poznawczych, komunikacji językowej lub objętych wczesną nauką czytania. Książka zawiera proste czytanki oraz ćwiczenia funkcji poznawczych.
Ćwiczenia zawarte w książce są zróżnicowane, zarówno jeżeli chodzi o poziom ich trudności, jak i rodzaju ćwiczonych umiejętności.
Polecam tę książkę nauczycielom, terapeutom i rodzicom którzy chcą, aby ich podopieczni osiągnęli cele, takie jak: opanowanie czytania metodą sylabową, rozwijanie umiejętności dekodowania słów i zrozumienia czytanego tekstu oraz usprawnienie budowania poprawnych gramatycznie zdań. Uczniowie nie tylko będą coraz lepiej czytać i wzbogacą swoje słownictwo ale również zwiększy się ich spostrzegawczość, rozumienie czytanego tekstu, umiejętność skupienia uwagi.
Oprócz niewątpliwych korzyści edukacyjnych jakie odniosą dzieci korzystające z książki, czeka na nie też frajda z wykonywania ćwiczeń. „Abrakadabra! Czytam!” zawiera między innymi: rozsypanki wyrazowe, układanki, kolorowanki, poszukiwanie różnic, wycinanki i wyklejanki oraz wiele innych. Książka jest bogato ilustrowana przez autorkę. 
„Abrakadabra! Czytam!” to polecana książka do nauki czytania metodą sylabową, ciekawe teksty, grafiki, zadania dla dzieci. Nie ma nudy, jest za to mnóstwo zabawy!

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych