Polecamy: „Pokolenie zmiany: Młodzi o sobie i o świecie, który nadejdzie”, Justyna Suchecka, Warszawa 2023, ISBN 978-83-8318-620-7

Polecamy: „Pokolenie zmiany: Młodzi o sobie i o świecie, który nadejdzie”, Justyna Suchecka, Warszawa 2023, ISBN 978-83-8318-620-7

Nazywani są „pokoleniem płatków śniegu” lub „zetkami”. W najnowszej książce Justyny Sucheckiej to właśnie oni grają pierwsze skrzypce. Ci urodzeni już w nowym millenium, po roku 2000. Autorka idealnie oraz z wrodzonym dziennikarskim talentem, słucha tego, co mają do powiedzenia. A do powiedzenia mają dużo i wbrew obiegowej opinii, że nic oprócz smartfonów i wirtualnego świata nic ich nie interesuje, interesuje ich dużo i mają szeroką wiedzę na rozmaite tematy. I najważniejsze – chcą się tym dzielić, chcą o tym rozmawiać, tylko my – millenialsi (urodzeni w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych) oraz ci starsi nie zawsze chcemy wysłuchać tego, co mają do powiedzenia.

Zawsze uważałam, że każde pokolenie ma coś do powiedzenia, niezależnie od czasów, w których żyje. Równie istotną kwestią, o ile nawet nie ważniejszą, jest to, że niezależnie od wieku, każdy może dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. I to jest wspaniałe. Czego możemy nauczyć się od „zetek”. Justyna Suchecka pisze, że nie mają problemu z wyrażaniem swoich emocji. Głośno wyrażają swoje racje, nie boją się walczyć o przysługujące im prawa, dbają o swój dobrostan. Jednocześnie są delikatni i bardzo często zmagają się z wieloma problemami natury psychicznej, ale o tym też mogą mówić (stąd określenie „płatki śniegu”).

Świat, w którym przyszło im żyć, nie należy do ich wymarzonych. Pod wieloma względami nie spełnia ich oczekiwań. I warto uświadomić sobie fakt, że to właśnie starsze pokolenie, w tym również my – millenialsi, wykreowaliśmy im tę rzeczywistość i niekoniecznie przygotowaliśmy do życia. Jednak oni się nie poddają, walczą, buntują się, strajkują i… nie boją się zmian. Dla nich zmiana jest najbardziej naturalną sprawą w życiu.

To już trzecia książka Justyny Sucheckiej napisana z myślą o młodzieży. O młodzieży, którą jeden z najbardziej popularnych polskich raperów Bedoes określił jako „Kwiat młodzieży polskiej” (to zresztą jest tytuł jednego z albumów Bediego). Książka, w której młodzi mają głos, otwarcie mówią o swoich potrzebach, emocjach, ale również o problemach współczesnego świata, takich jak np. zmiany klimatyczne. Absolutnie polecam tę książkę wszystkim, nie tylko rodzicom i nauczycielom. A jest tak znakomicie napisana, iż zapewniam Was, że jej lektura będzie prawdziwą przyjemnością.

 

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
Wydział Wspomagania Edukacji