Paweł Edmund Strzelecki – wystawa

Paweł Edmund Strzelecki – wystawa

W październiku 2023 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie włączyła się w obchody upamiętnienia jednego z Patronów Roku 2023 Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Organizatorzy wystawy przygotowali 4 plansze ilustrujące dokonania słynnego na całym świecie podróżnika, eksploratora i geologa, a niestety mało znanego w kraju. Dwie plansze prezentują szlaki podróży naszego rodaka. Trzecia plansza poświęcona jest zaangażowaniu Strzeleckiego w koordynowanie pomocy ofiarom klęski głodu w Irlandii, zaś czwarta plansza prezentuje miejsca uhonorowania i upamiętnienia dokonań słynnego geologa.

Paweł Edmund Strzelecki jako pierwszy człowiek na świecie, w ciągu dziewięcioletniej wyprawy okrążył świat w celach badawczych. To dzięki niemu doceniono zalety nie tylko piękna krajobrazu, ale i gospodarki wielu znanych dzisiaj miejsc na świecie, między innymi: Wodospadu Niagara znajdującego się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, wulkanów w Ameryce Południowej, bogatych w złoża surowców mineralnych, czy najbardziej znane odkrycia naszego rodaka z obszarów Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. W 1840 r. zdobył najwyższy szczyt kontynentalnej Australii (2228 m. n.p.m) i nazwał go Górą Kościuszki – na cześć naszego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki.

Strzelecki jest autorem pierwszego monumentalnego opracowania naukowego o Australii, zatytułowanego „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”.

Za swoje odkrycia w dziedzinie geografii i geologii został uhonorowany przyznaniem mu obywatelstwa brytyjskiego i nadaniem tytułu szlacheckiego sir od królowej Wiktorii.

Zyskał on także uznanie brytyjskich środowisk naukowych i w 1853 roku został członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie i jako pierwszy Polak – Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

Jednak działalność odkrywczo-podróżnicza, to nie jedyna domena osiągnięć Pawła Edmunda Strzeleckiego. W latach 1847-1849 zostało mu powierzone zadanie organizacji pomocy ofiarom klęski głodu w Irlandii. Za swoje zasługi został uhonorowany Orderem Łaźni i wpisany do galerii bohaterów narodowych Irlandii.

Naszego rodaka doceniono nie tylko za życia. Za jego dokonania poświęcono mu wiele pomników na całym świecie. Między innymi, na jego cześć, niewysokie pasmo w Wielkich Górach Wododziałowych nazwano Górami Strzeleckiego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.