Polecamy: Jestem Żydówką: pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki Polki, Miriam Synger, Kraków 2023, ISBN 978-83-240-9221-5

Polecamy: Jestem Żydówką: pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki Polki, Miriam Synger, Kraków 2023, ISBN 978-83-240-9221-5

Od dłuższego czasu obserwuję i bardzo lubię instagramowy profil Miriam Synger @jestem_zydowka, na którym dzieli się swoimi spostrzeżeniami dot. życia wielodzietnej matki w Polsce oraz edukuje o kulturze żydowskiej. Niezwykle podoba mi się jej dystans do siebie i świata, poczucie humoru oraz umiejętność zaciekawienia odbiorcy.

Dlatego z ogromną radością (i sporymi oczekiwaniami) sięgnęłam po napisaną przez nią książkę. I nie zawiodłam się! To znakomita pozycja w formie dziennika, w której solidna porcja wiedzy o Żydach, ich zwyczajach, religii i świętach, przeplata się z codziennymi anegdotkami i historiami z życia dużej rodziny. Jest napisana ze swadą, bardzo dowcipna i naszpikowana ciekawostkami. Fantastycznie się ją czyta i wciąga jak dobra powieść. Nie sposób się od niej oderwać. Obala mity i legendy na temat polskich Żydów oraz pozwala poznać żydowską kulturę w różnych jej aspektach. Dowiemy się z niej wielu rzeczy i zdobędziemy sporo wiedzy, niejako mimochodem, towarzysząc Miriam w jej życiu. Zaznamy też ukojenia, bo to ciepła opowieść o miłości, bliskości i szczęściu rodzinnym, która ogrzewa serce czytelnika.

W żadnym momencie lektury nie byłam znużona, a mój poziom zainteresowania nie słabł. Książka bardzo mi się podobała i przeczytałam ją jednym tchem! Gorąco polecam wszystkim!

 

Agnieszka Kownatka-Ruszkowska
Wydział Wspomagania Edukacji