Spotkanie autorskie z Jakubem Tylmanem autorem książki: ”Jak pokolorować szkołę”

Spotkanie autorskie z Jakubem Tylmanem autorem książki: ”Jak pokolorować szkołę”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi i wydawnictwo Mamania mają zaszczyt zaprosić nauczycieli i bibliotekarzy na wyjątkowe spotkanie z Jakubem Tylmanem – laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za Naprawianie świata 2022”, pedagogiem, nauczycielem przedmiotów artystycznych, autorem książki „Jak pokolorować szkołę”, jednym z najbardziej barwnych i kreatywnych polskich nauczycieli.

prowadząca: Katarzyna Gołubiew
miejsce:
 Muzeum Warszawskiej Pragi, na ul. Targowej 50/52

„Jak pokolorować szkołę” Jakub Tylman

Wyjątkowa książka nauczyciela, który od kilkunastu lat aktywnie i nieszablonowo zmienia oblicze polskiej szkoły. Autor, którego życiowe motto brzmi: „nie ma rzeczy niemożliwych”, dzieli się w niej swoimi pomysłami na odnalezienie i zbudzenie kreatywności w dzieciach oraz sposobami na poprawę kondycji polskiej szkoły. Realizując każdego dnia oddolne inicjatywy, pokazuje, że wiara, odwaga, determinacja potrafią przenosić góry i można nawet w obecnych warunkach uczynić polską szkołę – wymagającą gruntownej reformy – lepszą.

Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim pełen entuzjazmu opis szkoły. Renifery w szkolnym ogrodzie, własne kino dla uczniów, sale lekcyjne wyglądające jak dżungla – to tylko niektóre przykłady na zerwanie ze szkolną rutyną. Jednak „Jak pokolorować szkołę” to znacznie więcej niż tylko rewolucyjne idee. To prawdziwa dawka inspiracji i świeżych pomysłów na przekształcenie tradycyjnej szkoły w przyjazną, pełną kreatywności przestrzeń.

W książce nie zabrakło również wywiadów z ważnymi postaciami polskiego środowiska edukacyjnego – Zytą Czechowską, Ewą Drobek, prof. Romanem Leppertem, Iwoną Pietrzak – Płachtą, Anną Konarzewską, Markiem Grzywną i Mateuszem Kacprowskim. To ważne głosy, które otwierają nowe perspektywy na zmianę w polskiej szkole.

Do kogo autor kieruje swoje słowa?

  • Do nauczycieli otwartych na zmianę
  • Do mądrych wychowawców
  • Do świadomych, wspierających, zaangażowanych w rozwój dzieci rodziców

Są książki apteczki.

Książki plasterki.

Książki przyjaciele.

I książki inspiracje.

Książki, które uczą i książki, które leczą.

I są książki, które dodają skrzydeł.

To jest taka książka.

Uskrzydla.

Daje nadzieję, niesie wiarę w możliwość zmiany. Pokazuje, że jeśli bardzo chcesz – możesz. Nietuzinkowo, kolorowo, kreatywnie – chociaż czasem wbrew i pomimo.

Najważniejsze, że w trosce o dziecko. Jego wszechstronny rozwój, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. Świat potrzebuje książek, które uskrzydlają.

Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022

Dla Kuby i jego zespołu, ludzi mądrych, dobrych i wrażliwych, nie ma rzeczy niemożliwych.

Przemek Staroń

Czytając tę książkę, można poczuć się jakbyśmy weszli w portal do paralelnego wszechświata szkolnego, gdzie nie ma granic dla kreatywności i wyobraźni.

Człowiek nie tylko ma ochotę iść do szkoły Jakuba, żeby przekonać się, czy to wszystko naprawdę działa, ale przede wszystkim sam chce zacząć działać.

Jakub błyskotliwie rysuje obraz wyzwań, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele, zachęcając do otwartego dialogu na temat przyszłości polskiej szkoły. Kto by pomyślał, że pisak i farba staną się różdżką zmieniającą system edukacji. Ostrzeżenie: czytelnik może wyjść z niej zaczarowany i gotowy do malowania po swojemu własny edukacyjny pejzaż.

Katarzyna Nabrdalik, Fundacja Teach for Poland

Spotkanie wspiera nauczycieli bibliotekarzy w realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

REJESTRACJA e-mail: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl

KONTAKT

tel.: tel.: (22) 810 46 64 wew. 110, 501 379 703 (9.00 – 15.00)