Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi i wydawnictwo Mamania mają zaszczyt zaprosić nauczycieli i bibliotekarzy na wyjątkowe spotkanie z Jakubem Tylmanem – laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za Naprawianie świata 2022”, pedagogiem, nauczycielem przedmiotów artystycznych, autorem książki „Jak pokolorować szkołę”, jednym z najbardziej barwnych i kreatywnych polskich nauczycieli.
prowadząca: Katarzyna Gołubiew
miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, na ul. Targowej 50/52
„Jak pokolorować szkołę” Jakub Tylman
Wyjątkowa książka nauczyciela, który od kilkunastu lat aktywnie i nieszablonowo zmienia oblicze polskiej szkoły. Autor, którego życiowe motto brzmi: „nie ma rzeczy niemożliwych”, dzieli się w niej swoimi pomysłami na odnalezienie i zbudzenie kreatywności w dzieciach oraz sposobami na poprawę kondycji polskiej szkoły. Realizując każdego dnia oddolne inicjatywy, pokazuje, że wiara, odwaga, determinacja potrafią przenosić góry i można nawet w obecnych warunkach uczynić polską szkołę – wymagającą gruntownej reformy – lepszą.
Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim pełen entuzjazmu opis szkoły. Renifery w szkolnym ogrodzie, własne kino dla uczniów, sale lekcyjne wyglądające jak dżungla – to tylko niektóre przykłady na zerwanie ze szkolną rutyną. Jednak „Jak pokolorować szkołę” to znacznie więcej niż tylko rewolucyjne idee. To prawdziwa dawka inspiracji i świeżych pomysłów na przekształcenie tradycyjnej szkoły w przyjazną, pełną kreatywności przestrzeń.
W książce nie zabrakło również wywiadów z ważnymi postaciami polskiego środowiska edukacyjnego – Zytą Czechowską, Ewą Drobek, prof. Romanem Leppertem, Iwoną Pietrzak – Płachtą, Anną Konarzewską, Markiem Grzywną i Mateuszem Kacprowskim. To ważne głosy, które otwierają nowe perspektywy na zmianę w polskiej szkole.
Do kogo autor kieruje swoje słowa?
- Do nauczycieli otwartych na zmianę
- Do mądrych wychowawców
- Do świadomych, wspierających, zaangażowanych w rozwój dzieci rodziców
Są książki apteczki.
Książki plasterki.
Książki przyjaciele.
I książki inspiracje.
Książki, które uczą i książki, które leczą.
I są książki, które dodają skrzydeł.
To jest taka książka.
Uskrzydla.
Daje nadzieję, niesie wiarę w możliwość zmiany. Pokazuje, że jeśli bardzo chcesz – możesz. Nietuzinkowo, kolorowo, kreatywnie – chociaż czasem wbrew i pomimo.
Najważniejsze, że w trosce o dziecko. Jego wszechstronny rozwój, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. Świat potrzebuje książek, które uskrzydlają.
Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022
Dla Kuby i jego zespołu, ludzi mądrych, dobrych i wrażliwych, nie ma rzeczy niemożliwych.
Przemek Staroń
Czytając tę książkę, można poczuć się jakbyśmy weszli w portal do paralelnego wszechświata szkolnego, gdzie nie ma granic dla kreatywności i wyobraźni.
Człowiek nie tylko ma ochotę iść do szkoły Jakuba, żeby przekonać się, czy to wszystko naprawdę działa, ale przede wszystkim sam chce zacząć działać.
Jakub błyskotliwie rysuje obraz wyzwań, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele, zachęcając do otwartego dialogu na temat przyszłości polskiej szkoły. Kto by pomyślał, że pisak i farba staną się różdżką zmieniającą system edukacji. Ostrzeżenie: czytelnik może wyjść z niej zaczarowany i gotowy do malowania po swojemu własny edukacyjny pejzaż.
Katarzyna Nabrdalik, Fundacja Teach for Poland
Spotkanie wspiera nauczycieli bibliotekarzy w realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
REJESTRACJA e-mail: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl
KONTAKT
tel.: tel.: (22) 810 46 64 wew. 110, 501 379 703 (9.00 – 15.00)