Zapraszamy do fascynującej podróży przez „Biblioteczny Raj Wyobraźni” na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie.

Zapraszamy do fascynującej podróży przez „Biblioteczny Raj Wyobraźni” na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie.

To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach.

Odkryj historię literatury!

Ekslibrisy i okładki książek to nie tylko graficzne dzieła sztuki, ale także nośniki historii literatury. Przejrzyj unikalne ekslibrisy i okładki, które opowiadają o różnych epokach, stylach i gatunkach literackich.

Rozwijaj swoją wyobraźnię!

Każdy ekslibris jest małym dziełem sztuki, które ukazuje pasję czytelnika i artysty. Pozwól, aby te malutkie dzieła rozbudziły Twoją wyobraźnię!

Poznaj różnorodność stylistyczną!

Wystawa prezentuje różnorodność stylów artystycznych, jakie można znaleźć na ekslibrisach i okładkach. Zobacz, jak artyści interpretują i przedstawiają świat literatury, tworząc unikalne dzieła.

Zdobądź inspirację do czytania!

Każda okładka kryje w sobie potencjał do niezapomnianej przygody czytelniczej. Może to być doskonała okazja, aby znaleźć nowe, inspirujące lektury i rozszerzyć swoje literackie horyzonty.

Choć powiedzenie „Nie oceniaj książki po okładce” sugeruje, że wartość książki nie powinna być wyłącznie oceniana na podstawie zewnętrznych elementów, to w praktyce okładka często odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu uwagi czytelnika. Jest to pierwszy kontakt czytelnika z książką, a atrakcyjna, zgodna z tematem i estetyczna okładka może skłonić czytelnika do sięgnięcia po dany tytuł. Okładka książki jest zatem ważnym elementem, który może wpływać na to, czy czytelnik zdecyduje się na zapoznanie się z treścią. W związku z tym, wydawcy i autorzy przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych, zgodnych z tematem okładek, które przyciągną uwagę czytelników.

Ekslibris (łac. ex libris ‘z książek’)  to mała grafika lub ilustracja umieszczana wewnątrz książki, identyfikująca jej właściciela. Ekslibris zazwyczaj zawiera graficzne elementy, takie jak herb, monogram, symbol, czy inny charakterystyczny motyw, który jest związany z właścicielem lub jego zainteresowaniami. Tradycja stosowania ekslibrisów sięga wielu wieków wstecz. Najstarsze oznaczenia własnościowe znamy z egipskich papirusów z XIV wieku p. n. e.

Ekslibris może zawierać różnorodne elementy, takie jak: imię i nazwisko właściciela, datę wykonania, motywy związane z zainteresowaniami właściciela, a nawet dewizę lub motto. Niejednokrotnie ekslibrisy zamawiane są u artystów grafików, aby stworzyć unikalne i spersonalizowane dzieło. Często są dziełami sztuki, a ich tworzenie jest formą artystycznego wyrażenia. Właściciele książek zamawiają ekslibrisy, aby dodatkowo ozdobić swoje zbiory i nadać im unikalny charakter.

Zwyczaj stosowania ekslibrisów zmniejszył się wraz z upowszechnieniem druku i masowej produkcji książek. Niemniej jednak, ekslibrisy są nadal używane przez biblioteki, kolekcjonerów książek i osoby, które cenią sobie tradycję i indywidualne podejście do swoich zbiorów.

Wystawę można oglądać do 31 lipca 2024 r. w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Gocławskiej 4.

Czekamy na Ciebie w Bibliotecznym Raju Wyobraźni!