Poleca

Boże Narodzenie w Polsce to czas, gdy ludzie starają się być razem, celebrować tradycje i dzielić się radością świąt. Polskie Święta to między innymi uroczysta Wigilia, tradycyjne potrawy, dzielenie się opłatkiem, uczestnictwo w Pasterce, śpiewanie kolęd i obdarowywanie się prezentami. Boże Narodzenie i Nowy Rok to okresy obfitujące w różnorodne tradycje na całym świecie. Czy wiedzieliście, że w Szwecji tradycyjnym świątecznym zwyczajem jest budowanie Julbocka, kozła wykonanego ze słomy. Na świątecznych pocztówkach ze Szwecji to kozioł ciągnie sanie św. Mikołaja 😊. A czy słyszeliście o bałkańskim zwyczaju palenia Badniaka? Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów bożonarodzeniowych w tym regionie. W Bułgarii i Serbii Badniak  to gałąź, najczęściej dębowa lub cedrowa, którą pali się w święta. Ogień z palącego się Badniaka jest przenoszony z domu do domu, aby symbolicznie oświetlić i ogrzać miejsce. Zapalane są świece i kadzidełka. Najbardziej zaskoczona byłam japońskim zwyczajem jedzenia kurczaka z KFC. W kraju kwitnącej wiśni w Boże Narodzie na każdym stole musi pojawić charakterystyczny kubełek z kurczakiem. Jest to interesujący fenomen kulturowy, mający swoje korzenie w kampanii marketingowej przeprowadzonej przez KFC w latach 70.

To tylko trzy przykłady zwyczajów bożonarodzeniowych, znajdziecie ich w książce znacznie więcej. Zapewniam, że naprawdę jest co czytać. Dodatkowo nowe wydanie zostało uzupełnione o teksty najpopularniejszych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku.

Gorąco polecam książkę Moniki Utnik „Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. To znakomita pozycja w nowym, rozszerzonym wydaniu, pięknie zilustrowana przez Ewę Poklewską- Koziełło. Polecam książkę dzieciom oraz dorosłym, którzy chcą wprowadzić swoich podopiecznych i siebie w świąteczny nastój.

Katarzyna Majchrzak
Wydział Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych

Dodaj komentarz