Znamy laureatów najlepszych zdjęć w konkursie „Biblioteka – moje miejsce do czytania”

Znamy laureatów najlepszych zdjęć w konkursie „Biblioteka – moje miejsce do czytania”

Powiatowy konkurs fotograficzny dla uczniów i nauczycieli, zorganizowany po raz dziewiąty przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie, pod honorowym patronatem Burmistrza Sochaczewa i Starosty Sochaczewskiego rozstrzygnięto 7 grudnia br., a tydzień później  odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród.

Tematem zdjęć w tegorocznej edycji pt.„Biblioteka – moje miejsce do czytania” miało być czytanie, a właściwie osoba czytająca w bibliotece. Cel, który przyświecał organizatorom, to propagowanie czytelnictwa i promocja bibliotek (szkolnych, publicznych, pedagogicznych itd.), jako tego wyjątkowego miejsca, gdzie uczniowie są mile widziani, gdzie nie stawia się ocen, gdzie można w przyjaznych warunkach korzystać ze zbiorów biblioteki, uczyć się, przygotowywać do konkursów, rozwijać pasje i wrażliwość czytelniczą, gdzie w wygodnej pozycji można „zaszyć” się z książką, zrelaksować, odpocząć, ale też porozmawiać.

Do konkursu zgłosiło się 38 osób, uczniów i nauczycieli z 11 szkół: SP 3 Sochaczew, SP 4 Sochaczew, SP Gawłów, SP Kaptury, SP Kozłów Szlachecki, SP Nowa Sucha, SP Teresin, ZS im. Iwaszkiewicza w Sochaczewie, ZS CKP w Sochaczewie, ZS im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie, ZSS Erminów. Każdy dostarczył jedno zdjęcie w dwóch wersjach, tradycyjnej (papierowej) i elektronicznej. Były zdjęcia kolorowe i czarno-białe w wymaganym formacie 15×21 cm.

Tyle, ilu było uczestników, tyle było interpretacji tematu. Najczęściej tłem dla osoby czytającej były regały z książkami, biblioteczne katalogi lub stosy książek. Postacie przyjmowały różne pozy. Stały, bądź siedziały, bokiem, przodem, tyłem do obiektywu. Na niektórych są charakteryzacje korespondujące z treścią książki. Tam, gdzie widoczne były twarze, dało się zauważyć skupienie, zaczytanie. Nieliczne są opatrzone tytułami, np. „Dziewczyna zza kropli deszczu”. Nie był to jednak wymóg regulaminu.

Po sprawdzeniu zgodności zdjęć z tematem konkursu, formatu i jakości technicznej oceniano prace, biorąc pod uwagę pomysł, oryginalne ujęcie tematu, artyzm, kompozycję, dobre wykorzystanie perspektywy, wrażliwość na kolory, umiejętność operowania światłem, naturalność.

Autorzy wyróżnionych zdjęć z całą pewnością wykazali się znajomością sztuki fotografowania, dużą wrażliwością artystyczną oraz oryginalnością ujęcia tematu.

Jury w składzie Barbara Jachimowicz – malarka, instruktor; Barbara Derda – malarka, graficzka, instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sochaczewie, Wojciech Karpiński – fotograf, właściciel studio fotograficznego Foto-MAX zdecydowało przyznać 18 nagród 4 kategoriach.

Kategoria: szkoły podstawowe klasy I – IV

I MIEJSCE: Wiktoria Zagajewska kl. 4, SP Kozłów Szlachecki

II MIEJSCE: Julia Szychowska , kl. 4, SP Kozłów Szlachecki

III MIEJSCE: Adam Kantorski, kl.1 a, SP Teresin

WYRÓŻNIENIE:

Tobiasz Ciuksza, kl. 2c, SP Teresin
Basia Wiktorowicz, kl. 1 a, SP 4 Sochaczew

 

Kategoria: szkoły podstawowe klasy V-VIII

I MIEJSCE: Agata Kaźmierczak, kl. 5a,SP 4 Sochaczew

II MIEJSCE: Olcay Akdemir, kl. 5b, SP Teresin

III MIEJSCE: Roksana Gruchalska, kl. 6, ZSS Erminów

WYRÓŻNIENIE

Malina Małota, kl. 8a, SP 4 Sochaczew

Julita Łapińska, kl. 5, SP Kozłów Szlachecki

 

Kategoria: szkoły średnie

I MIEJSCE: Marcelina Witulska, ZSCKP Sochaczew

II MIEJSCE: Marta Ociepa, ZS im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie

III MIEJSCE: Adam Świderski, ZS im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie

WYRÓŻNIENIE

Mateusz Sitarz, ZS im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie

 

Kategoria: nauczyciele

I MIEJSCE: Marzena Stasiak, SP 3 Sochaczew

II MIEJSCE: Anna Arkuszewska, SP Kaptury

III MIEJSCE: Katarzyna Wróbel, ZS w Teresinie

WYRÓŻNIENIE

Tomasz Ertman, ZSCKP Sochaczew

Sponsorami nagród byli: Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie, a także jurorzy. Piękne obrazy namalowane przez sochaczewskie malarki Barbarę Jachimowicz i Barbarę Derdę z pewnością znajdą godne miejsce w domach obdarowanych laureatów. Pan Wojciech Karpiński ufundował albumy do tradycyjnych zdjęć oraz wykonanie portretów autorom najlepszych fotografii.

Opiekę medialną nad wydarzeniem objęły: Radio Sochaczew, Ziemia Sochaczewska, Express Sochaczewski, e-sochaczew.pl, tusochaczew.pl.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zainteresowali się naszym konkursem oraz opiekunom za pomoc podczas realizacji zdjęć.

Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

E. Szczypińska
Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie