Polecamy: „Nadając sens: Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości”, Sam Harris, przeł. Aleksandra Paszkowska, Poznań:  Wydawnictwo Filia 2023, ISBN 978-83-8357-044-0

Polecamy: „Nadając sens: Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości”, Sam Harris, przeł. Aleksandra Paszkowska, Poznań: Wydawnictwo Filia 2023, ISBN 978-83-8357-044-0

O książce Sama Harrisa „Nadając sens : Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości” usłyszałam po raz pierwszy w jednym z moich ulubionych podcastów „Skądinąd”. Prowadzący podcast Tomasz Stawiszyński, którego książki niejednokrotnie polecałam, mówił i o książce i o samym Harrisie praktycznie w samym superlatywach. I to był zapewne jeden z tych ważniejszych powodów decydujących o tym, że sięgnęłam po tytuł, ponieważ jak do tej pory nic, co polecał wcześniej Stawiszyński, mnie nie zawiodło.

Nie inaczej było tym razem. „Nadając sens: Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości” jest pierwszą książką przeczytaną przeze mnie  2024 roku. Książką, która okazała się być nie lada wyzwaniem, gdyż domagała się ode mnie jako czytelniczki wielu refleksji, przemyśleń, zastanowienia się, ponownego przeczytania wielu zdań. Lektura zderzyła mnie z rzeczywistością wyżyn intelektualnych, których na co dzień nie spotykam. Była to jednak niesamowita przygoda i fakt, że książkę ostatecznie polecam świadczy o tym, że warto po nią sięgnąć.

Sam Harris to amerykański filozof, neuronaukowiec, autor wielu bestsellerowych książek. Jest także autorem podcastu „Making sense”. Zaprasza do niego wybitnych naukowców i naukowczyń z różnorodnych dziedzin naukowych, z którymi rozmawia o problemach i bolączkach współczesnego świata. Obszar tematyczny dyskusji jest zróżnicowany.  Obejmuje m.in. problemy społeczne, sytuacje polityczną i gospodarczą, kondycję ludzkiego umysłu, zagrożenia i szanse związane z rozwojem sztucznej inteligencji i wiele innych.  A pokłosiem  rozmów z wybranymi gośćmi podcastów jest właśnie książka „Nadając sens: Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości”. W samej książce wśród obszarów tematycznych znajdziemy nie tylko te wymienione w podtytule, ale również wolną wolę, sztuczną inteligencję, problemy natury etycznej i wiele innych.

Każdy z wybranych przez Sama Harrisa gości jest specjalistą w swojej dziedzinie. Zarówno autor, jak i jego goście poruszają się na polach naukowych dobrze im znanych. Oczywiście – w pewnym momencie ich zainteresowania przecinają się, ale spojrzenie na konkretne problemy mogą mieć zupełnie odmienne. I to też jest plus tej książki, ale także ogromna zasługa Sama Harrisa, zresztą wyczuwalna również podczas słuchania jego podcastów. Mimo tego, że może mieć odmienne zdanie niż jego rozmówca, daje mu swobodną przestrzeń do wypowiedzenia się i uzasadnienia swoich racji. Robi to z szacunku nie tylko dla swojego rozmówcy, ale także z głębokiego przekonania wynikającego z tego, że tylko szczera i otwarta rozmowa prowadzi do konsensu w momencie jakiegoś mniejszego bądź większego konfliktu.

W książce znajdziemy kilkanaście dyskusji. Jedyny minus w mojej opinii jest taki, że Harris w książce rozmawia tylko mężczyznami, chociaż w samym podcaście znajdziemy mnóstwo interesujących rozmów z kobietami. Kto wie, może za kilka lat powstanie II część książki. Mimo tego małego niuansu polecam lekturę tego tytułu. Zwłaszcza tym czytelniczkom i czytelnikom, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty intelektualne i spędzić swój czytelniczy czas wśród wybitnych umysłów.

 

przeczytała i poleca
Katarzyna Gołubiew
Wydział Wspomagania Edukacji