Bajki Ignacego Krasickiego – wystawa

Bajki Ignacego Krasickiego – wystawa

Od 1 lutego 2024 r. do końca marca 2024 r. zapraszamy do czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej na wystawę „Bajki Ignacego Krasickiego”. Prezentowane plansze pochodzą z książki „Bajki o zwierzętach” z tekstem Ignacego Krasickiego i  ilustracjami Józefa Wilkonia. Wybrane bajki jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów epoki Oświecenia zostały wydane w formie 106-stronicowego albumu przez pracownię Wydawniczą ElSet w Olsztynie w 2021 r. Wyjątkowe ilustracje malarza, rzeźbiarza, autora scenografii i ilustratora książek dla dzieci ułatwiają odbiór i pomagają w utrwaleniu tekstu lektury szkolnej.

Ignacy Krasicki (1735-1801). Dostojnik kościelny, poeta, a także prekursor polskiej powieści. „Krasicki unikał natrętnego moralizowania. Posługiwał się żartem i ironią wolną od zacietrzewienia. Cel ironii był różny: wyrażała dezaprobatę, służyła ku przestrodze, potrafiła też bawić. Pisarz stronił od koturnowości. Pisał językiem kolokwialnym, jasno, wypowiadał swe myśli, zarówno w poezji, jak i prozie, w sposób sentencjonalny, ułatwiający lepsze zapamiętanie nauki” – prof. Krystyna Stasiewicz, badaczka baroku i oświecenia.

Józef Wilkoń. Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

Opracowała:
Joanna Matoszko
Wydział Informacyjno-Bibliograficzny