Romowie – tradycja i współczesność największej mniejszości w Europie – wystawa

Romowie – tradycja i współczesność największej mniejszości w Europie – wystawa

W kwietniu br. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Romom – tradycji i współczesności największej mniejszości w Europie. Ekspozycja skupia się na różnych aspektach życia Romów, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Istotną jej część stanowi literatura dotycząca barwnej tradycji tej społeczności związanej z życiem w taborze, którego ikoną jest twórczość „Papuszy” – cygańskiej poetki.

Organizatorzy postanowili jednak zwrócić także uwagę na współczesne wyzwania z jakimi boryka się mniejszość romska, takimi, jak konsekwencje przymusowego osiedlenia, w szczególności problemy z edukacją i bezrobociem.

Ważnym punktem wystawy jest również tablica upamiętniająca ofiary masowej akcji eksterminacyjnej, którą nazistowskie władze przeprowadziły wobec ludności romskiej zamieszkującej kraje okupowanej Europy. Ta tragiczna historia nosi tytuł: „Porajmos, znaczy zagłada”

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Mamy nadzieję, że przygotowana ekspozycja będzie okazją do refleksji i zrozumienia losów tej wyjątkowej społeczności.

Romowie – największa mniejszość w Europie – zestawienie bibliograficzne (.docx, 32KB)